Suche

Informacje prasowe #Mobilność
udostepnij

Bosch wprowadza na rynek logistyczny system kamer samochodowych

  • Mniej wypadków: system wielokamerowy do wózków widłowych pomaga w precyzyjnym manewrowaniu
  • Cztery kamery bliskiego zasięgu monitorują całe otoczenie pojazdu
  • Wspomaganie widzenia i wskazywanie toru jazdy zwiększają bezpieczeństwo w logistyce
Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

W magazynie zwykle trudno jest znaleźć wolne miejsce. Operatorzy wózków widłowych muszą często manewrować swoimi pojazdami w ciasnych korytarzach między regałami i piętrowo ustawionymi paletami. Kolizje, do których dochodzi powodują uszkodzenie towarów lub pojazdów – co w konsekwencji powoduje nie tylko frustrację, ale stwarza dodatkowe koszty. Znacznie gorszym skutkiem niż zniszczenie mienia jest uszkodzenie ciała. Według badań niemieckiego stowarzyszenia ubezpieczeń pracowniczych w branży drzewnej i metalowej (BGHW), obrażenia ciała występują najczęściej, gdy pojazd cofa na małej przestrzeni, na odcinku od jednego do trzech metrów. W samych Niemczech oficjalne raporty podają liczbę wypadków z udziałem wózków widłowych na poziomie około 12 000 rocznie (źródło: WEKA). „Oczy kierowcy nie mogą patrzeć wszędzie jednocześnie, dlatego pojawia się tu system składający się z wielu kamer firmy Bosch" – mówi Andrew Allen, odpowiedzialny za dział Commercial Vehicle i Off-Road firmy Bosch.

Pełny obraz otoczenia

Wykorzystując funkcję asystenta widzenia, system wielokamerowy może zapewnić pełny widok 360° wokół wózka widłowego – nawet jeśli przewozi on duży ładunek. Ułatwia to pracę przy podnoszeniu i przenoszeniu towaru w ciasnych pomieszczeniach. System pomaga precyzyjnie manewrować wózkiem widłowym i umożliwia dokładniejsze ocenianie odległości w czasie jazdy. W ten sposób operatorzy wózków mogą wykonywać zadania logistyczne w sposób prosty, bezpieczny i wydajny.

System składa się z jednostki sterującej i czterech bardzo kompaktowych kamer bliskiego zasięgu. Pracując razem mogą one monitorować obszar o wymiarach osiem na osiem metrów. Kamery Bosch były pierwotnie przeznaczone dla motoryzacji, ale zostały dostosowane do specjalnych potrzeb rynku logistycznego.

Kamery rejestrują całe otoczenie pojazdu

Kamery są skierowane do przodu, do tyłu oraz na każdą ze stron pojazdu. Przy kącie otwarcia wynoszącym prawie 190° rejestrują całe otoczenie pojazdu. Kierowca widzi realistyczną prezentację swojego pojazdu jako szczegółowy model 3D na wyświetlaczu. Gdy pojazd się porusza, wyświetlacz dostosowuje widok otoczenia w czasie rzeczywistym. Producent może wstępnie skonfigurować zawartość ekranu zgodnie z przeznaczeniem pojazdu tak, aby wyświetlały się widoki fragmentaryczne lub 360°, a także widoki pełnoekranowe lub podzielone. Następnie operator może wybrać z wstępnie zaprogramowanych opcji widok najlepszy dla danego zadania.

Wyświetlacz wskazuje tor jazdy

System wielokamerowy może wyświetlać na ekranie tor jazdy wózka na podstawie widoków z przodu, z tyłu lub z góry. Aby to osiągnąć, jednostka sterująca mierzy kąt skrętu, oblicza na tej podstawie tor i pokazuje go na ekranie. Jeśli kąt skrętu zmieni się, system ponownie oblicza tor jazdy i odpowiednio dostosowuje wyświetlacz. Pokazywanie toru służy przede wszystkim do pomocy

Tags: kamery

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia 9 580 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami w Polsce za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 427 600 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku firma wygenerowała na świecie obrót w wysokości 91,6 mld euro (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i zintegrowanej w sieci mobilności. Bosch dąży do tego, aby mobilność była zrównoważona, bezpieczna i fascynująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia około 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej imformacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?