Suche

Informacje prasowe #Connected mobility
udostepnij

Bosch otwiera nowe centrum testowe półprzewodników w Malezji

Firma zainwestuje 350 mln euro we wzmocnienie światowego łańcucha dostaw

  • W pełni zintegrowane centrum testowe w Penang otwiera przed Bosch dodatkowe możliwości produkcyjne, które pozwolą sprostać ciągle rosnącemu popytowi na półprzewodniki.
  • Dr Stefan Hartung: „Rozszerzenie działalności w obszarze półprzewodników jest niezwykle istotne dla Bosch ze strategicznego punktu widzenia”.
  • Nowe centrum testowe ma powierzchnię ponad 18 000 mkw. W środku znajdują się pomieszczenia o kontrolowanych parametrach środowiskowych, przestrzeń biurowa oraz laboratoria kontroli jakości i produkcji. Obiekt może pomieścić nawet 400 pracowników.
  • Bosch kontynuuje inwestycje w swoją ogólnoświatową sieć produkcji półprzewodników w Niemczech, USA i Malezji.
Magdalena Kołomańska

Magdalena Kołomańska

X

Globalny popyt na chipy wykorzystywane w branżach motoryzacyjnej i dóbr konsumpcyjnych utrzymuje się na wysokim poziomie. Aby odpowiedzieć na potrzeby rynku, Bosch kontynuuje rozwój swojej działalności w obszarze półprzewodników. Firma otworzyła w Penang (Malezja) nowe centrum testowe chipów i czujników, którego koszt budowy wyniósł około 65 mln euro.Do połowy następnej dekady Bosch planuje zainwestować kolejne 285 mln euro. „Dzięki nowemu centrum testowemu półprzewodników w Penang tworzymy dodatkowe możliwości produkcyjne. Półprzewodniki są fundamentalnym obszarem działalności Bosch – rozwój tego segmentu jest więc kluczowy ze strategicznego punktu widzenia” – powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH.

Produkcję półprzewodników można podzielić na dwa sekwencyjne podprocesy – produkcję frontendową i backendową. Prace front-end w Bosch wykonywane są głównie w fabrykach w Reutlingen i Dreźnie. Back-end, czyli montaż i testy końcowe półprzewodników firma obecnie przeprowadza w większości w Reutlingen w Niemczech, Suzhou w Chinach i Hatvan na Węgrzech. Do tych lokalizacji dołączy teraz nowe centrum testowe w Penang w Malezji¬, która jest ważnym ogniwem globalnego łańcucha dostaw półprzewodników. Szacuje się, że kraj ten pokrywa około 13% globalnej produkcji backendowej. Według oficjalnych danych w ostatnich latach stan Penang wygenerował ponad 5% światowych przychodów z produkcji półprzewodników.

Jedno z najnowocześniejszych centrów testowych w Azji Południowo-Wschodniej

Nowa, w pełni zintegrowana lokalizacja Bosch jest jednym z najbardziej zaawansowanych ośrodków testowania półprzewodników w Azji Południowo-Wschodniej. To w tym miejscu firma rozpocznie prace kontrolne nad chipami, które produkowane są między innymi w zakładzie Bosch w Dreźnie. Obiekt ma powierzchnię ponad 18 000 mkw., na których znajdują się m.in. pomieszczenia o kontrolowanych parametrach środowiskowych (typu clean room), przestrzeń biurowa oraz laboratoria kontroli jakości i produkcji. Do połowy następnej dekady w malezyjskim centrum testowym pracować ma do 400 osób. Dzięki nowemu zakładowi i łącznej liczbie 4 200 pracowników Penang jest obecnie największą lokalizacją firmy Bosch w Azji Południowo-Wschodniej. Firma posiada łącznie około 100 000 mkw. terenu w kontynentalnej części stanu.

Nowe centrum testowe w Penang jest dla nas szansą na nawiązanie współpracy z firmami, które obsługują dalszy łańcuch produkcji półprzewodników. Lokalizacja skraca również czas i trasę dostaw skierowanych do klientów na azjatyckim rynku, co zdecydowanie zwiększa naszą konkurencyjność

podkreślił dr Markus Heyn, członek zarządu Bosch i prezes sektora Bosch Mobility.

Dalsze inwestycje Bosch na rynku chipów

Bosch realizuje globalną strategię rozwoju w obszarze półprzewodników. W ramach własnego planu inwestycyjnego oraz europejskiego programu finansowania IPCEI ME/CT (Important Project of Common European Interest on Microelectronics and Communication Technologies) w ciągu najbliższych trzech lat firma ma zainwestować około 3 mld euro w Dreźnie i Reutlingen. Po przejęciu części działalności TSI Semiconductors z siedzibą w Roseville w Kalifornii, które ma nastąpić przed końcem roku, Bosch planuje zainwestować około 1,4 mld euro w przebudowę fabryki w celu obsługi najnowszych procesów produkcyjnych półprzewodników z węglika krzemu.

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia blisko 9 600 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 429 000 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 91,6 mld euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia blisko 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej informacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz