Suche

Informacje prasowe #Connected mobility
udostepnij

System telemetryczny RaceConnect od Bosch Motorsport

Profesjonalne rozwiązanie do transmisji danych dla wszystkich klas sportów motorowych

  • Solidne i bezpieczne łącze radiowe między pojazdem, a boksem
  • Proste, gotowe do użycia rozwiązanie
  • Modułowa architektura systemu
Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

Często w sportach motorowych kilka setnych, a nawet tysięcznych sekundy może dzielić wygraną od przegranej. Dlatego podczas opracowywania i konfigurowania samochodów wyścigowych inżynierowie zespołów stale poruszają się w przygranicznych obszarach fizyki i techniki. Do najważniejszych narzędzi, z których korzystają, należą systemy telemetryczne, służące do przesyłania danych i pomiarowych wartości z pojazdu do komputerów zespołu wyścigowego. Komputery te mogą znajdować się bezpośrednio w boksie lub w dziale badawczo-rozwojowym zespołu i służą do dokonywania odpowiednich korekt w konfiguracji pojazdu podczas treningu, kwalifikacji i samego wyścigu. „Bosch Motorsport opracował kompleksowy system telemetryczny RaceConnect, który umożliwia zespołom wyścigowym transmisję, przechowywanie i przetwarzanie w czasie rzeczywistym wszystkich ważnych danych samochodu, i nie jest to powiązane z konkretną lokalizacją” – mówi Timo Blon, dyrektor ds. strategii i inżynierii systemów w Bosch Motorsport. Dzięki temu można szybko i wydajnie analizować oraz optymalizować wszystkie dane pomiarowe i parametry pojazdu, podwozia i układu napędowego, które są kluczowe dla udanego wyścigu. Rozwiązanie RaceConnect jest już wdrażane z powodzeniem przez wiele zespołów wyścigowych.

Łatwa instalacja, maksymalne korzyści

Aby można było korzystać z nowego systemu telemetrii, zespoły instalują modem telemetryczny Bosch LTE65 w swoich pojazdach jako nadajnik. Niezwykle kompaktowy i lekki moduł podłącza się po prostu bezpośrednio do elektroniki pojazdu za pomocą znormalizowanego interfejsu Ethernet lub RS232. Następ-nie modem wykorzystuje sieć komórkową LTE do przesyłania wszystkich potrzebnych danych do chmury architektury RaceConnect przy użyciu szyfrowania typu end-to-end. Stamtąd dane są przesyłane, podobnie poprzez sieć LTE z szyfrowaniem end-to-end, do inżynierów danych i zespołu wyścigowego w ce-lu dalszego przetwarzania.

Potrzebny jest jeden modem LTE65 na pojazd. Użytkownicy RaceConnect mogą równolegle obsługiwać dowolną liczbę modemów i wykorzystywać do analizy danych. To znacznie skraca czas, wysiłek i wydatki zespołu wyścigowego, szczególnie gdy posiada on kilka pojazdów. Każdy modem telemetryczny może być konfigurowany i zarządzany szybko i łatwo w chmurze za pomocą wygodnego i przejrzystego interfejsu użytkownika. Bosch utrzymuje oprogramowanie sprzętowe i aktualizuje je, aby użytkownicy mogli zawsze dysponować najnowszą wersją swojego systemu. Doświadczony zespół wsparcia jest zawsze gotowy, aby pomóc użytkownikom w konfiguracji i we wszelkich problemach, które mogą wystąpić podczas korzystania z systemu telemetrycznego.

Kompaktowy, lekki i solidny modem

Bosch zaprojektował modem LTE65 specjalnie do użytku w sportach motorowych. „Opracowywane i produkowane przez nas systemy elektroniczne oferują oprócz niskiego opóźnienia także wyjątkowo niezawodną transmisję danych, nawet przy dużych prędkościach pojazdu oraz zmieniającym się zasięgu sieci komórkowej” – mówi Timo Blon. Kompaktowy modem ma wymiary zaledwie 114 x 65,5 x 22 mm, waży tylko 180 g oraz jest zabezpieczony przed wnikaniem pyłu i wody zgodnie z klasą IP67. Jest przystosowany do diagnozowania i ma wbudowane zasilanie awaryjne, które mostkuje chwilowe spadki napięcia w instalacji elektrycznej pojazdu. System spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa przesyłania danych i jest certyfikowany do użytku w sieci komórkowej LTE.

Kompletny pakiet dla wszystkich klas sportów motorowych

Bosch oferuje system telemetrii RaceConnect jako kompletny pakiet. Klienci otrzymują dwa modemy LTE65 z dołączonymi kartami SIM i planami transmisji danych – dla sieci komórkowej w Europie lub w USA oraz dostęp do portalu RaceConnect. W przyszłości możliwe będzie również odbieranie danych za po-średnictwem portalu internetowego. „Dzięki ogromnej elastyczności i łatwości użytkowania, system RaceConnect jest idealny dla wszystkich klas sportów motorowych z odpowiednimi przepisami, od IndyCar po wyścigi samochodów sportowych, a także do testowania konfiguracji pojazdu w okresie poprzedzającym wyścig” – podkreśla Timo Blon.

Tags: Motor sports

Grupa Bosch jest wiodącym światowym dostawcą technologii i usług. Na całym świecie zatrudnia blisko 401 300 pracowników (stan na 31 grudnia 2021 roku). Według wstępnych danych, w 2021 r. firma wygenerowała sprzedaż na poziomie 78,8 mld euro. Jej działalność podzielona jest na cztery sektory biznesowe: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodący dostawca IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0, oraz mobilność połączonej w sieci. Bosch realizuje wizję mobilności, która jest zrównoważona, bezpieczna i ekscytująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie technologii czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować swoim klientom połączone, interdyscyplinarne rozwiązania z jednego źródła. Celem strategicznym Grupy Bosch jest ułatwianie życia w sieci dzięki produktom i rozwiązaniom, które zawierają sztuczną inteligencję (AI) albo zostały opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch poprawia jakość życia na całym świecie dzięki innowacyjnym produktom i usługom, które wzbudzają entuzjazm. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupa Bosch obejmuje spółkę Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w około 60 krajach. Łącznie z partnerami handlowymi i serwisowymi, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Bosch obejmuje prawie wszystkie kraje świata. Od pierwszego kwartału 2020 roku Grupa Bosch, posiadająca ponad 400 lokalizacji na całym świecie, jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Podstawą przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa jest jego siła innowacyjna. W 128 zakładach na całym świecie Bosch zatrudnia w dziale badań i rozwoju około 76 300 pracowników, z czego prawie 38 000 to inżynierowie oprogramowania.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861-1942) jako "Warsztat Mechaniki Precyzyjnej i Elektrotechniki". Szczególna struktura własnościowa spółki Robert Bosch GmbH gwarantuje swobodę przedsiębiorczości Grupy Bosch, umożliwiając przedsiębiorstwu długoterminowe planowanie i podejmowanie znacznych inwestycji z wyprzedzeniem w celu zabezpieczenia przyszłości. Dziewięćdziesiąt cztery procent kapitału zakładowego spółki Robert Bosch GmbH należy do Robert Bosch Stiftung GmbH, fundacji charytatywnej. Pozostałe udziały są w posiadaniu spółki Robert Bosch GmbH oraz spółki należącej do rodziny Bosch. Większość praw głosu należy do Robert Bosch Industrietreuhand KG. Funkcje związane z własnością przedsiębiorstwa są realizowane przez fundusz powierniczy.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?