Suche

Informacje prasowe #Connected mobility
udostepnij

System telemetryczny RaceConnect od Bosch Motorsport

Profesjonalne rozwiązanie do transmisji danych dla wszystkich klas sportów motorowych

  • Solidne i bezpieczne łącze radiowe między pojazdem, a boksem
  • Proste, gotowe do użycia rozwiązanie
  • Modułowa architektura systemu
Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

Często w sportach motorowych kilka setnych, a nawet tysięcznych sekundy może dzielić wygraną od przegranej. Dlatego podczas opracowywania i konfigurowania samochodów wyścigowych inżynierowie zespołów stale poruszają się w przygranicznych obszarach fizyki i techniki. Do najważniejszych narzędzi, z których korzystają, należą systemy telemetryczne, służące do przesyłania danych i pomiarowych wartości z pojazdu do komputerów zespołu wyścigowego. Komputery te mogą znajdować się bezpośrednio w boksie lub w dziale badawczo-rozwojowym zespołu i służą do dokonywania odpowiednich korekt w konfiguracji pojazdu podczas treningu, kwalifikacji i samego wyścigu. „Bosch Motorsport opracował kompleksowy system telemetryczny RaceConnect, który umożliwia zespołom wyścigowym transmisję, przechowywanie i przetwarzanie w czasie rzeczywistym wszystkich ważnych danych samochodu, i nie jest to powiązane z konkretną lokalizacją” – mówi Timo Blon, dyrektor ds. strategii i inżynierii systemów w Bosch Motorsport. Dzięki temu można szybko i wydajnie analizować oraz optymalizować wszystkie dane pomiarowe i parametry pojazdu, podwozia i układu napędowego, które są kluczowe dla udanego wyścigu. Rozwiązanie RaceConnect jest już wdrażane z powodzeniem przez wiele zespołów wyścigowych.

Łatwa instalacja, maksymalne korzyści

Aby można było korzystać z nowego systemu telemetrii, zespoły instalują modem telemetryczny Bosch LTE65 w swoich pojazdach jako nadajnik. Niezwykle kompaktowy i lekki moduł podłącza się po prostu bezpośrednio do elektroniki pojazdu za pomocą znormalizowanego interfejsu Ethernet lub RS232. Następ-nie modem wykorzystuje sieć komórkową LTE do przesyłania wszystkich potrzebnych danych do chmury architektury RaceConnect przy użyciu szyfrowania typu end-to-end. Stamtąd dane są przesyłane, podobnie poprzez sieć LTE z szyfrowaniem end-to-end, do inżynierów danych i zespołu wyścigowego w ce-lu dalszego przetwarzania.

Potrzebny jest jeden modem LTE65 na pojazd. Użytkownicy RaceConnect mogą równolegle obsługiwać dowolną liczbę modemów i wykorzystywać do analizy danych. To znacznie skraca czas, wysiłek i wydatki zespołu wyścigowego, szczególnie gdy posiada on kilka pojazdów. Każdy modem telemetryczny może być konfigurowany i zarządzany szybko i łatwo w chmurze za pomocą wygodnego i przejrzystego interfejsu użytkownika. Bosch utrzymuje oprogramowanie sprzętowe i aktualizuje je, aby użytkownicy mogli zawsze dysponować najnowszą wersją swojego systemu. Doświadczony zespół wsparcia jest zawsze gotowy, aby pomóc użytkownikom w konfiguracji i we wszelkich problemach, które mogą wystąpić podczas korzystania z systemu telemetrycznego.

Kompaktowy, lekki i solidny modem

Bosch zaprojektował modem LTE65 specjalnie do użytku w sportach motorowych. „Opracowywane i produkowane przez nas systemy elektroniczne oferują oprócz niskiego opóźnienia także wyjątkowo niezawodną transmisję danych, nawet przy dużych prędkościach pojazdu oraz zmieniającym się zasięgu sieci komórkowej” – mówi Timo Blon. Kompaktowy modem ma wymiary zaledwie 114 x 65,5 x 22 mm, waży tylko 180 g oraz jest zabezpieczony przed wnikaniem pyłu i wody zgodnie z klasą IP67. Jest przystosowany do diagnozowania i ma wbudowane zasilanie awaryjne, które mostkuje chwilowe spadki napięcia w instalacji elektrycznej pojazdu. System spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa przesyłania danych i jest certyfikowany do użytku w sieci komórkowej LTE.

Kompletny pakiet dla wszystkich klas sportów motorowych

Bosch oferuje system telemetrii RaceConnect jako kompletny pakiet. Klienci otrzymują dwa modemy LTE65 z dołączonymi kartami SIM i planami transmisji danych – dla sieci komórkowej w Europie lub w USA oraz dostęp do portalu RaceConnect. W przyszłości możliwe będzie również odbieranie danych za po-średnictwem portalu internetowego. „Dzięki ogromnej elastyczności i łatwości użytkowania, system RaceConnect jest idealny dla wszystkich klas sportów motorowych z odpowiednimi przepisami, od IndyCar po wyścigi samochodów sportowych, a także do testowania konfiguracji pojazdu w okresie poprzedzającym wyścig” – podkreśla Timo Blon.

Tags: Motor sports

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia 9 580 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami w Polsce za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 427 600 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku firma wygenerowała na świecie obrót w wysokości 91,6 mld euro (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i zintegrowanej w sieci mobilności. Bosch dąży do tego, aby mobilność była zrównoważona, bezpieczna i fascynująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia około 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej imformacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?