Suche

Bosch zabezpiecza Port Praski – miasto nowej generacji

Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

W najstarszej dzielnicy prawobrzeżnej Warszawy, w pobliżu Starówki i Stadionu Narodowego, powstaje miasto nowej generacji – Port Praski. Na około 40-hektarowym terenie realizowane jest jedno z największych przedsięwzięć architektonicznych w Europie, gdzie historia łączy się z nowoczesnością

Na Port Praski składają się cztery dzielnice – Stara Praga, Doki, City i Park Mediów. Każda z nich będzie pełnić różne funkcje – od mieszkalnej poprzez biurową aż po rekreacyjną i naukową. Dzielnica Stara Praga to część mieszkalno-usługowa całego kompleksu. Doki to luksusowa część Portu Praskiego, zlokalizowana tuż nad wodą, gdzie powstaną ekskluzywne butiki i restauracje z ogródkami, marina oraz bulwary ciągnące się wzdłuż portu. Tuż przy stacji metra Stadion Narodowy powstanie dzielnica City z czterema biurowcami. Z kolei Park Mediów będzie nowoczesnym kompleksem z forum technologicznym, fitness parkiem, centrum edukacji, centrum nowych technologii i centrum konferencyjno-widowiskowym. „Te cztery dzielnice będą tworzyć jedną, spójną całość, która będzie odpowiadać na wszystkie potrzeby mieszkańców oraz stanie się samowystarczalnym miastem w mieście” – mówi Maciej Sulej, dyrektor ds. realizacji w Porcie Praskim.

Na niezwykły charakter przedsięwzięcia duży wpływ ma bliskie sąsiedztwo rzeki. Port Praski powstaje przy dawnych dokach portowych nad Wisłą, a to wymaga zabezpieczenia przeciwpowodziowego, aby możlwia była realizacja całej inwestycji. Zabezpieczenie przeciwpowodziowe będzie chronić przed zalaniem nie tylko Port Praski, ale znaczący teren prawobrzeżnej Warszawy: Pragę Północ od ulicy Ratuszowej, przy której znajduje się ZOO, po część Pragi Południe, aż do Gocławia. To nie jedyna forma ochrony życia i mienia na terenie Portu Praskiego.

Zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa jest filarem nowoczesnego miasta. W tym celu firma Bosch Security and Safety Systems zapewnia zintegrowane rozwiązanie w zakresie systemu sygnalizacji pożarowej, systemu telewizji dozorowej oraz platformy integrującej BIS. Nasza bogata oferta produktowa w zakresie wszystkich systemów zabezpieczeń, jak i referencje z podobnej wielkości systemów instalowanych na całym świecie, pozwoliły nam na podjęcie współpracy przy projekcie jakim jest Port Praski

mówi Krzysztof Góra, dyrektor handlowy działu Bosch Security and Safety Systems.

Podstawowymi założeniami wobec systemu zabezpieczeń była możliwość utworzenia wielu stacji operatorskich oraz rozproszenia elementów systemu na całym obszarze inwestycji, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości globalnego zarządzania. Integracja systemu na dużym dystansie nie stanowi jednak problemu, rozwiązania sieciowe Bosch zostały bowiem stworzone z myślą o takich inwestycjach. Na przykład, poszczególne centrale systemu sygnalizacji pożarowej typu FPA-5000 mogą być rozmieszczone w odległości nawet kilkudziesięciu kilometrów od siebie. Jednocześnie zaś, wszystkie centrale systemu są sieciowane w koncepcji węzłów równoważnych, w skutek czego nie występuje pojedynczy punkt awarii systemu.

Całość inwestycji wyposażona jest również w system dozoru wizyjnego marki Bosch. Kamery zainstalowano na elewacjach, przy wejściach do budynków, w ciągach komunikacyjnych, windach oraz w garażach. Całość integruje system BVMS (Bosch Video Management System) wizualizowany w rozproszonych stacjach operatorskich.

Z uwagi na stały rozwój inwestycji realizowanej etapowo, od dostarczanych rozwiązań wymaga się ponadto elastycznej architektury oraz co najmniej 5-letniej kompatybilności wstecznej urządzeń. Gwarantuje to możliwość etapowej, rok do rocznej, płynnej realizacji inwestycji. Jednocześnie jednak rozwiązania powinny być gotowe na wyzwania jutra. Intensywnie rozwijane rozwiązania dla systemów zabezpieczeń w chmurze Bosch, integrowane bezpośrednio z kontrolerami poszczególnych systemów, tworzą spójną koncepcję oraz otwierają szereg, niedostępnych dla innych systemów możliwości.

System dopełnia platforma integrująca BIS, umożliwiająca centralne zarządzanie i monitoring rozproszonych na poszczególnych obiektach systemów zabezpieczeń.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch Sp. z o.o.; Bosch Rexroth Sp. z o.o.; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.; i sia Abrasives Sp. z o.o. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia ponad 7 400 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2018). W 2018 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 5,4 mld złotych. Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2018). W 2018 roku spółka wygenerowała obrót w wysokości 78,5 miliarda euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu. Wykorzystując swoje doświadczenie w technologii sensorów, oprogramowaniu i usługach, a także własną chmurę obliczeniową, Bosch oferuje swoim klientom zintegrowane rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas” Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 460 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż i produkcję, działalność badawczo-rozwojową i sprzedaż niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Bosch zatrudnia 68 700 pracowników w działach badań i rozwoju w 130 ośrodkach R&D na całym świecie.

Wciąż czegoś szukasz?