Suche

Informacje prasowe
udostepnij

Bosch zabezpiecza Port Praski – miasto nowej generacji

W najstarszej dzielnicy prawobrzeżnej Warszawy, w pobliżu Starówki i Stadionu Narodowego, powstaje miasto nowej generacji – Port Praski. Na około 40-hektarowym terenie realizowane jest jedno z największych przedsięwzięć architektonicznych w Europie, gdzie historia łączy się z nowoczesnością

Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

Na Port Praski składają się cztery dzielnice – Stara Praga, Doki, City i Park Mediów. Każda z nich będzie pełnić różne funkcje – od mieszkalnej poprzez biurową aż po rekreacyjną i naukową. Dzielnica Stara Praga to część mieszkalno-usługowa całego kompleksu. Doki to luksusowa część Portu Praskiego, zlokalizowana tuż nad wodą, gdzie powstaną ekskluzywne butiki i restauracje z ogródkami, marina oraz bulwary ciągnące się wzdłuż portu. Tuż przy stacji metra Stadion Narodowy powstanie dzielnica City z czterema biurowcami. Z kolei Park Mediów będzie nowoczesnym kompleksem z forum technologicznym, fitness parkiem, centrum edukacji, centrum nowych technologii i centrum konferencyjno-widowiskowym. „Te cztery dzielnice będą tworzyć jedną, spójną całość, która będzie odpowiadać na wszystkie potrzeby mieszkańców oraz stanie się samowystarczalnym miastem w mieście” – mówi Maciej Sulej, dyrektor ds. realizacji w Porcie Praskim.

Na niezwykły charakter przedsięwzięcia duży wpływ ma bliskie sąsiedztwo rzeki. Port Praski powstaje przy dawnych dokach portowych nad Wisłą, a to wymaga zabezpieczenia przeciwpowodziowego, aby możlwia była realizacja całej inwestycji. Zabezpieczenie przeciwpowodziowe będzie chronić przed zalaniem nie tylko Port Praski, ale znaczący teren prawobrzeżnej Warszawy: Pragę Północ od ulicy Ratuszowej, przy której znajduje się ZOO, po część Pragi Południe, aż do Gocławia. To nie jedyna forma ochrony życia i mienia na terenie Portu Praskiego.

Zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa jest filarem nowoczesnego miasta. W tym celu firma Bosch Security and Safety Systems zapewnia zintegrowane rozwiązanie w zakresie systemu sygnalizacji pożarowej, systemu telewizji dozorowej oraz platformy integrującej BIS. Nasza bogata oferta produktowa w zakresie wszystkich systemów zabezpieczeń, jak i referencje z podobnej wielkości systemów instalowanych na całym świecie, pozwoliły nam na podjęcie współpracy przy projekcie jakim jest Port Praski

mówi Krzysztof Góra, dyrektor handlowy działu Bosch Security and Safety Systems.

Podstawowymi założeniami wobec systemu zabezpieczeń była możliwość utworzenia wielu stacji operatorskich oraz rozproszenia elementów systemu na całym obszarze inwestycji, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości globalnego zarządzania. Integracja systemu na dużym dystansie nie stanowi jednak problemu, rozwiązania sieciowe Bosch zostały bowiem stworzone z myślą o takich inwestycjach. Na przykład, poszczególne centrale systemu sygnalizacji pożarowej typu FPA-5000 mogą być rozmieszczone w odległości nawet kilkudziesięciu kilometrów od siebie. Jednocześnie zaś, wszystkie centrale systemu są sieciowane w koncepcji węzłów równoważnych, w skutek czego nie występuje pojedynczy punkt awarii systemu.

Całość inwestycji wyposażona jest również w system dozoru wizyjnego marki Bosch. Kamery zainstalowano na elewacjach, przy wejściach do budynków, w ciągach komunikacyjnych, windach oraz w garażach. Całość integruje system BVMS (Bosch Video Management System) wizualizowany w rozproszonych stacjach operatorskich.

Z uwagi na stały rozwój inwestycji realizowanej etapowo, od dostarczanych rozwiązań wymaga się ponadto elastycznej architektury oraz co najmniej 5-letniej kompatybilności wstecznej urządzeń. Gwarantuje to możliwość etapowej, rok do rocznej, płynnej realizacji inwestycji. Jednocześnie jednak rozwiązania powinny być gotowe na wyzwania jutra. Intensywnie rozwijane rozwiązania dla systemów zabezpieczeń w chmurze Bosch, integrowane bezpośrednio z kontrolerami poszczególnych systemów, tworzą spójną koncepcję oraz otwierają szereg, niedostępnych dla innych systemów możliwości.

System dopełnia platforma integrująca BIS, umożliwiająca centralne zarządzanie i monitoring rozproszonych na poszczególnych obiektach systemów zabezpieczeń.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia 9 580 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami w Polsce za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 427 600 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku firma wygenerowała na świecie obrót w wysokości 91,6 mld euro (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i zintegrowanej w sieci mobilności. Bosch dąży do tego, aby mobilność była zrównoważona, bezpieczna i fascynująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia około 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej imformacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?