Suche

Informacje prasowe
udostepnij

Optymalizacja opartego na technologii wideo systemu wykrywania pożaru AVIOTEC firmy Bosch pod kątem działania w tunelach

Szybkie i niezawodne wykrywanie dymu i płomieni

  • Wczesne i niezawodne wykrywanie dymu i płomieni w miejscach o niskim natężeniu światła
  • Równoczesny dozór wizyjny ruchu pojazdów minimalizuje ryzyko wypadków
  • Dodatkowe obiektywy zwiększają zasięg detekcji
Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

Oparty na technologii wideo system wykrywania pożaru AVIOTEC IP starlight 8000 może być teraz używany także w tunelach do niezawodnego i wczesnego wykrywania dymu i płomieni. Stanowi on szybki w instalacji i atrakcyjny pod względem kosztów dodatek do powszechnie stosowanych liniowych czujek termicznych, które reagują tylko na wyraźny wzrost temperatury i nie są w stanie wykrywać dymu. Możliwość przeglądania zdarzeń umożliwia błyskawiczną weryfikację alarmów i stanowi cenną pomoc dla służb ratowniczych.

Niezawodne wykrywanie pożaru także w trudnych warunkach oświetleniowych

Nowa wersja systemu AVIOTEC bazuje na algorytmach wykrywania dymu i płomieni, opracowanych specjalnie dla zastosowań systemu w tunelach i optymalizowanych podczas kompleksowych testów prowadzonych w rzeczywistych warunkach. Kamery wymagają w otoczeniu światła o natężeniu zaledwie 7 luksów, aby niezawodnie wykrywać dym i płomienie, wykorzystując przy tym zintegrowaną funkcję inteligentnej analizy wideo. Dla potrzeb zastosowania systemu w tunelach, Bosch zwiększył także ponad dwukrotnie zasięg detekcji z 50 do ponad 100 metrów, wykorzystując do tego celu nowe obiektywy. Zwiększony zasięg odpowiada standardowej odległości pomiędzy kamerami dozorowymi stosowanymi w podobnych warunkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu system AVIOTEC umożliwia wykorzystanie tych samych kamer do dozoru wizyjnego oraz do wykrywania pożaru, co pozwala obniżyć nakłady inwestycyjne i koszty operacyjne.

Minimalizacja ryzyka wypadków dzięki równoczesnemu dozorowi wizyjnemu

W tego rodzaju sytuacjach dozór wizyjny również wykorzystuje funkcję inteligentnej analizy wideo zintegrowaną w kamerach. Dzięki ciągłemu śledzeniu trajektorii ruchu, kamery mogą automatycznie wykrywać pojazdy, które się zatrzymały, kierowców jadących pod prąd, a także ludzi znajdujących się na drodze. Podobnie jak w przypadku wykrycia dymu lub płomieni, system generuje powiadomienia, aby personel ochrony mógł natychmiast podjąć odpowiednie działania w celu zminimalizowania ryzyka wypadku. Funkcja inteligentnej analizy wideo jest zintegrowana bezpośrednio w kamerach, dlatego nie wymaga centralnego serwera, który mógłby stanowić problem, jako tzw. „pojedynczy punkt awarii”. System AVIOTEC zapisuje także metadane wyszukiwane maszynowo, co umożliwia szybkie znajdowanie scen na potrzeby zbierania materiału dowodowego podczas badania przyczyn pożaru lub wypadku.

Jeszcze przed obecną aktualizacją system AVIOTEC był pierwszym opartym na technologii wideo rozwiązaniem do wykrywania pożaru, który przeszedł wymagający test niemieckiej organizacji VdS Schadenverhütung GmbH. Procedura testowa VdS została przeprowadzona zgodnie z dyrektywami VdS 2203 „Requirements for fire protection software” [Wymagania dla oprogramowania przeciwpożarowego] oraz „Specifications for testing flame detectors” [Specyfikacje prowadzenia testów czujek płomieni]. System AVIOTEC IP starlight otrzymał także certyfikat zgodności z australijską normą CSIRO TS010 dla systemów wykrywania pożaru opartych na technologii wideo.

System AVIOTEC, jako rozwiązanie posiadające certyfikaty VdS i CSIRO, oprócz tuneli, może być wykorzystywany do poprawy wczesnego wykrywania pożaru i płomieni w prawie każdym budynku o dużej kubaturze, ponieważ nie wymaga on, aby dym lub wysoka temperatura dotarły w pobliże czujki. Dlatego AVIOTEC sprawdzi się w dużych magazynach, hangarach, wielkopowierzchniowych centrach handlowych, pomieszczeniach z generatorami i innych podobnych obiektach.

Operatorzy, którzy już korzystają z rozwiązania AVIOTEC, mogą uaktualnić system do nowej wersji za pomocą bezpłatnej aktualizacji oprogramowania firmowego. W istniejących instalacjach, w których wymagany jest większy zasięg, aktualizacja może wiązać się także z zakupem nowego obiektywu.

Tags: Aviotec

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia 9 580 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami w Polsce za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 427 600 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku firma wygenerowała na świecie obrót w wysokości 91,6 mld euro (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i zintegrowanej w sieci mobilności. Bosch dąży do tego, aby mobilność była zrównoważona, bezpieczna i fascynująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia około 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej imformacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?