Suche

Informacje prasowe #Connected mobility
udostepnij

Track and Trace: rozwiązanie Bosch zapewnia pełną przejrzystość w całym cyklu przewozu ładunku

  • Narzędzie Track and Trace zapewni przejrzyste zarządzanie transportem ładunków pomiędzy różnymi zakładami i państwami.
  • Rozwiązanie jest intuicyjne i może być dopasowywane do przyszłych wdrożeń.
  • Track and Trace pozwoli firmom ograniczyć potencjalne straty finansowe związane z błędami w cyklu przewozu ładunku.
Magdalena Kołomańska

Magdalena Kołomańska

X

Zarządzanie ładunkami pełni ważną rolę w logistyce przedsiębiorstw produkcyjnych. Szczególnie, gdy nośniki (np. palety, skrzynie, beczki) zaginą lub wydłuża się czas ich transportu. "Zwłaszcza w przypadku drogich, specjalistycznych nośników ładunku, których często używa się w sektorze motoryzacyjnym, nietransparentne łańcuchy dostaw są uciążliwe i wiążą się ze stratami finansowymi, których można uniknąć" – powiedział Stefan Schenk, odpowiedzialny za sektor off-road w spółce Robert Bosch GmbH. Dlatego Bosch opracował narzędzie Track and Trace – inteligentne, kompletne rozwiązanie, które zapewnia pełną przejrzystość w całym cyklu przewozu ładunku pomiędzy zakładami i państwami. Narzędzie pozwala także na integrację różnych dostawców i usługodawców logistycznych.

Track and Trace: przejrzystość w całym cyklu transportu nośnika ładunku

Inwentaryzacja nośników ładunków, w tym tych specjalistycznych, w wielu lokalizacjach jest nadal wykonywana ręcznie. To skomplikowany i podatny na błędy proces. "Pracownicy spędzają wiele czasu na szukaniu nośników, które nie zostały prawidłowo zarejestrowane lub zostały pominięte. Aby utrzymać nieprzerwane dostawy do sektora produkcji, pojawia się konieczność zakupu dodatkowych nośników, podczas gdy inne pozostają niewykorzystane" – wyjaśnił Stefan Schenk.

Z pomocą przychodzi innowacyjne rozwiązanie logistyczne Track and Trace firmy Bosch, które zapewnia pełną przejrzystość w zakresie wykorzystania i lokalizacji poszczególnych nośników ładunku. Aby umożliwić śledzenie w czasie rzeczywistym, są one wyposażone w specjalne czujniki. Bramki zlokalizowane w głównych węzłach w zakładach i u dostawców zbierają informacje z czujników, uzupełniają je o dane lokalizacyjne, a następnie przesyłają do aplikacji w chmurze. Dzięki sieciowemu interfejsowi oprogramowania, otrzymane dane mogą być w przejrzysty sposób wyświetlane w formie pulpitów nawigacyjnych. Zapewnia to wszystkim użytkownikom stały dostęp do lokalizacji, a także czasu transportu, przepustowości i postoju jednostek ładunkowych.

"Chcemy, aby system Track and Trace był prosty i intuicyjny w użyciu" – powiedział Schenk. "W logistyce nie chodzi o lokalizowanie z milimetrową dokładnością. Bardziej należy skupić się na efektywnej kosztowo implementacji i możliwości dopasowania rozwiązania do przyszłych zastosowań". Oprócz standardowego śledzenia zasobów, Track and Trace umożliwia również monitorowanie materiałów lub towarów. W ten sposób, za pośrednictwem urządzeń IoT (internet rzeczy – urządzenia, które mogą się ze sobą komunikować za pomocą sieci) można nadzorować ruchy w czasie rzeczywistym, zapewniając tym samym nieprzerwaną dostępność. Track and Trace umożliwia również śledzenie temperatury, wilgotności i warunków przewozu (w tym wstrząsów, na które mógł być narażony dany produkt).

Zdjęcia i grafiki do bezpłatnego wykorzystania przy publikacji informacji z powyższego materiału, z podpisem „fot. Bosch” lub „źródło Bosch”

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia blisko 9 600 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 429 000 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 91,6 mld euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia blisko 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej informacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz