Suche

Informacje prasowe #Electrified mobility
udostepnij

Dzięki czujnikom Bosch stanie się liderem technologii kwantowych

  • Dr Stefan Hartung: "Chcemy zająć wiodącą pozycję w dziedzinie czujników kwantowych do zastosowań w medycynie i mobilności".
  • Medycyna: czujniki kwantowe Bosch mogą w przyszłości przyczynić się do ratowania życia.
  • Mobilność: technologia Bosch zapewnia precyzyjną nawigację zarówno w powietrzu, na drodze, jak i na wodzie.
  • Miniaturyzacja: Bosch pracuje nad zintegrowaniem czujników kwantowych z półprzewodnikami.
Magdalena Kołomańska

Magdalena Kołomańska

X

Po dekadzie badań, Bosch w ciągu dwóch lat rozpocznie pilotażową współpracę z pierwszymi klientami z branży medycznej i mobilnej. Obecnie nad projektem pracuje około 30 specjalistów ze startupu Bosch Quantum Sensing, który został założony w 2022 roku. Bosch szacuje, że w połowie następnej dekady roczny globalny potencjał rynku zastosowań w dziedzinie medycyny i mobilności osiągnie kilka miliardów. Według szacunków firmy, jeden z potencjalnych obszarów wykorzystania czujników kwantowych, interfejs mózg-komputer (BCI), w perspektywie długoterminowej będzie wart ponad pięć miliardów dolarów rocznie. Jednym z możliwych zastosowań jest wykorzystanie czujników do rejestrowania impulsów nerwowych w celu kontrolowania sztucznych kończyn, co może przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów.

Czujniki kwantowe, które rozwijamy z myślą o zastosowaniach medycznych, doskonale wpisują się w naszą filozofię „Technologia bliżej nas”. Celem Bosch jest osiągnięcie wiodącej pozycji w tej dziedzinie do końca dekady

powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu Bosch.

Małe jest piękne: Bosch liderem w dziedzinie miniaturyzacji

Jeśli chodzi o precyzję i rozmiar, Bosch już teraz jest liderem: firma opracowała najmniejszy prototyp czujnika, o rozmiarze zbliżonym do telefonu komórkowego. Jego kompaktowa konstrukcja oferuje znaczne korzyści wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest niezwykle cenna – na przykład w zastosowaniach przemysłowych, w pojazdach, w samolotach, a nawet w szpitalnych izbach przyjęć. Im mniejszy czujnik, tym większe możliwości: mniejsze czujniki są przenośne, tańsze w produkcji i pasują do wielu różnych zastosowań. "Naszym celem jest zminiaturyzowanie czujników kwantowych do poziomu, w którym będzie można je zintegrować z półprzewodnikiem" – powiedziała dr Katrin Kobe, CEO Bosch Quantum Sensing. Może to otworzyć nowe perspektywy zastosowań czujników.

Czujniki kwantowe mogą ratować życie

W medycynie czujniki kwantowe Bosch mogą w przyszłości pomóc ratować życie: mierząc naturalne pole magnetyczne serca i umożliwiając proste pomiary przez dłuższy czas, mogą dostarczyć znacznie więcej danych niż dzisiejsza elektrokardiografia (EKG). Urządzenie EKG jest przykładane bezpośrednio do skóry za pomocą elektrod – jeśli się ześlizgną, pomiary będą niedokładne. Ponadto, w sytuacjach nagłych podłączenie aparatu EKG zabiera cenny czas, podczas gdy czujniki kwantowe mogą być wbudowane w przedmioty takie jak odzież lub materace. To nie tylko przyspieszy diagnozę na izbie przyjęć, ale także sprawi, że monitorowanie stanu zdrowia w domu będzie łatwe i precyzyjne. Perspektywa bezdotykowego wczesnego wykrywania migotania przedsionków – które są jednym z czynników ryzyka potencjalnie śmiertelnych udarów, niewydolności serca i demencji – jest więc po raz pierwszy w zasięgu ręki. Innymi słowy, wczesna diagnoza za pomocą czujników kwantowych może ratować życie.

Ultraprecyzyjna nawigacja w powietrzu, na drodze i na wodzie

Oprócz zastosowań w medycynie, czujniki kwantowe mogą być również wykorzystywane w dziedzinie mobilności. Jednym z przykładów jest nawigacja. System nawigacji satelitarnej GPS jest podatny na zakłócenia, podczas gdy czujniki kwantowe są odporne na wpływy zewnętrzne, ponieważ działają w oparciu o pomiar niezmiennego pola magnetycznego Ziemi. Otwiera to drogę do ultraprecyzyjnej nawigacji zarówno w powietrzu, na drodze, jak i na wodzie. Technologia ta może przynieść również korzyści w obszarze elektromobilności. W przyszłości czujniki kwantowe będą mogły być wykorzystywane do precyzyjnego pomiaru pola magnetycznego prądu elektrycznego, a tym samym do określania dokładnego poziomu naładowania baterii. W rezultacie otrzymamy bardziej wiarygodne dane dotyczące zasięgu pojazdu, co pozwoli na lepsze planowanie podróży.

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia blisko 9 600 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 429 000 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 91,6 mld euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia blisko 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej informacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz