Suche

Informacje prasowe #Mobilność
udostepnij

IAA Mobility 2023: Bosch rozwija rozwiązania i systemy dla pojazdów opartych na oprogramowaniu

Sprzedaż komputerów pokładowych ma sięgnąć miliardów euro

  • Komputery pokładowe: Bosch przewiduje, że do połowy obecnej dekady sprzedaż osiągnie poziom miliardów euro
  • Rozwój działalności: sprzedaż w sektorze Mobility w 2023 r. ma wzrosnąć aż o 10%.
  • Elektromobilność: Bosch jest na dobrej drodze do osiągnięcia zakładanej sprzedaży 6 mld euro w 2026 r.
Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

Oprogramowanie to fundament rozwoju mobilności. Bosch jest liderem branży pod względem wszechstronnej oferty rozwiązań i systemów dla pojazdów opartych na oprogramowaniu (ang. software-defined vehicle, SDV) – od komputerów pokładowych, poprzez rozwiązania oparte na chmurze, po półprzewodniki. Bosch wykorzystuje swoje możliwości w obszarze nie tylko oprogramowania samochodowego, ale także niezbędnego sprzętu i już teraz odnotowuje znaczący wzrost sprzedaży komputerów pokładowych. Firma przewiduje, że w 2026 r. sprzedaż samych tylko komputerowych systemów wspomagania kierowcy i informacyjno-rozrywkowych wyniesie 3 mld euro. Zasadniczo sytuacja biznesowa Bosch kształtuje się korzystnie pomimo niestabilnych i trudnych warunków rynkowych.

Przewiduje się, że sprzedaż w sektorze Mobility w 2023 r. wzrośnie aż o 10% po uwzględnieniu efektu różnic kursowych. Wzrost ten odzwierciedla zarówno wyższe ceny, jak i znaczące zwiększenie obrotów.

Bosch zna się na oprogramowaniu, co pozwala firmie kształtować przyszłość mobilności. Nasza technologia umożliwi realizację koncepcji pojazdu opartego na oprogramowaniu, dzięki czemu będziemy mogli oglądać go na naszych drogach

powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu Bosch, na targach IAA Mobility 2023 w Monachium.

„W przyszłych pojazdach opartych na oprogramowaniu, będzie się liczyć nie tylko sprzęt, ale także współdziałanie oprogramowania z różnych źródeł” – dodał Hartung. Obecnie Bosch szczególnie aktywnie buduje pozycję producenta oprogramowania dla sektora mobilności, jednocześnie rozwijając kompetencje w obszarze sprzętu. W ramach tych działań z dniem 1 stycznia 2024 r. firma dokona reorganizacji sektora Mobility, co wzmocni współpracę między jej oddziałami. W samych działach odpowiedzialnych za mobilność Bosch zatrudnia 38 tys. programistów – więcej niż jakakolwiek inna firma w branży motoryzacyjnej.

Oprogramowanie Bosch sprawia, że mobilność staje się bezpieczniejsza i bardziej zrównoważona

Pojazdy oparte na oprogramowaniu wymagają nowej, scentralizowanej architektury informatycznej i elektronicznej. Bosch należy do nielicznego grona podmiotów, które ją rozwijają – i które wiedzą, jak kontrolować komunikację między elektroniką samochodową a chmurą. Firma oferuje oprogramowanie niezależne od sprzętu, działające na układach różnych producentów. W efekcie tworzy specjalne oprogramowanie pośredniczące do systemów wspomagania kierowcy i zarządzania funkcjami zautomatyzowanymi, co pomaga także uniezależnić oprogramowanie od sprzętu. Pojazdy, których projekt i budowa opierają się na oprogramowaniu, oferują kierowcy spersonalizowany, cyfrowy wymiar jazdy. Nowe funkcje w obszarach takich jak wspomaganie kierowcy można dodawać bezprzewodowo wraz z aktualizacją oprogramowania. „Przywykliśmy do ciągłych aktualizacji w naszych inteligentnych urządzeniach. Także w przypadku samochodów powinniśmy móc pozyskiwać nowe funkcje w dowolnym momencie, niezależnie od liftingu czy zmiany modelu. Rozwiązania Bosch w oprogramowaniu samochodowym zapewnią pojazdom większe możliwości” – powiedział dr Markus Heyn, członek zarządu i prezes Bosch Mobility. „To dlatego, że oprogramowanie to klucz do jeszcze większej wygody i ekologii” – dodał. Na przykład oprogramowanie w samochodach elektrycznych ułatwia połączone zarządzanie energią i ciepłem, skracając w ten sposób czas ładowania akumulatora nawet o 20%.

Dział elektromobilności Bosch prężnie się rozwija. Firma jest na dobrej drodze do osiągnięcia w 2026 r. obrotu w wysokości 6 mld euro. Jeszcze w ubiegłym roku zdołała zwiększyć produkcję komponentów do samochodów elektrycznych o ok. 50%. W 2023 r. produkcja samych silników elektrycznych wzrośnie dwukrotnie. Ponadto oprogramowanie Bosch odgrywa kluczową rolę w szerzej rozumianej branży elektromobilności, w tym w systemach zautomatyzowanego recyklingu akumulatorów. Oprogramowanie pozwala nie tylko ustalić pochodzenie i stan akumulatora, ale także szybko i bezpiecznie przeprowadzić użytkownika krok po kroku przez proces demontażu pakietu akumulatorów.

Nowa koncepcja kontroli niezależnej od sprzętu

Uniezależniając się od siebie, sprzęt i oprogramowanie przynoszą sobie także wzajemne korzyści. Szczególnie widać to w przypadku nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, takich jak system ESP nowej generacji. Najważniejszą innowacją jest tu nowa koncepcja kontroli: Vehicle Dynamics Control 2.0. To oprogramowanie umożliwiające kontrolę nie tylko układu hamulcowego, ale także elektrycznego układu napędowego i kierowniczego. Pozwala to ograniczyć przeciwskręt i skrócić drogę hamowania, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy. Główna korzyść dla producentów samochodów polega na tym, że nowy system kontroli można zintegrować z komputerem pokładowym lub modułem sterującym ESP, a w przyszłości będzie dostępny w formie odrębnego pakietu oprogramowania. Będzie on częścią systemu zarządzania ruchem pojazdu, rozwiązania programowego umożliwiającego koordynację ruchów pojazdu w każdym aspekcie poprzez centralne sterowanie hamulcami, układem kierowniczym, układem napędowym i podwoziem.

Technologia przemysłowa Bosch w całym łańcuchu wartości

Oprogramowanie Bosch zmieni nie tylko sposób jazdy, ale także metodę produkcji pojazdów. Przykładowo firma zabezpiecza łańcuchy dostaw branży motoryzacyjnej z pomocą systemu track and trace. Rejestrując na bieżąco położenie i stan skrzyń transportowych, rozwiązanie to umożliwia ich śledzenie w przejrzysty i bezpieczny sposób. Oprogramowanie Industry 4.0 Nexeed pomaga znacznie zmniejszyć wskaźnik odpadów w fabrykach ogniw akumulatorowych z obecnego poziomu 10% do 15%. Ponadto Bosch, wykorzystując sztuczną inteligencję, wykrywa anomalie i błędy w produkcji samochodów na wczesnym etapie, obniżając w ten sposób koszty produkcji. Bosch korzysta z takiego oprogramowania już w 50 zakładach. W fabryce w tureckiej Bursie system ten pomógł już znacząco zredukować koszty produkcji.

Panele z ekspertami firmy Bosch na konferencji IAA:

Środa, 6 września, 10:00-10:15 na scenie głównej: „Życie w ruchu – dlaczego zrównoważona mobilność to coś więcej niż tylko technologia” – dr Stefan Hartung, prezes zarządu Robert Bosch GmbH.

Czwartek, 7 września, 11:15-11:30 na scenie głównej: „Wytyczanie drogi do scentralizowanych architektur i pojazdów opartych na oprogramowaniu” – dr Mathias Pillin, Bosch Mobility.

Czwartek, 7 września, 15:00-15:45 na scenie żółtej: „Mobilność oparta na oprogramowaniu umożliwia zupełnie nowe doświadczenie w poruszaniu się pojazdem” – Mariella Minutolo, wiceprezes wykonawczy ds. sprzedaży i członek zarządu ETAS GmbH oraz Stephan Stass, wiceprezes wykonawczy ds. inżynierii i układów hamulcowych oraz członek zarządu Chassis Systems Control, Robert Bosch GmbH.

Bosch na targach IAA:

Targi IAA Experience w IAA Open Space w centrum Monachium będą otwarte od 5 do 9 września 2023 r. w godzinach 10:00–20:00. W niedzielę, 10 września 2023, IAA Experience będzie otwarte do godziny 17:00.

• Podczas targów IAA zostanie zaprezentowany nowy Performance Line SX i inne produkty Bosch eBike Systems. Produkty będzie można wypróbować na rowerowym torze testowym w parku Englischer Garten w Monachium. Ponadto eksperci Bosch eBike będą dostępni w Open Space na Odeonsplatz.

• W ramach moveID, wspólnego projektu Bosch i „Gaia-X 4 Future Mobility”, zostanie przeprowadzona demonstracja na żywo z udziałem dwóch pojazdów elektrycznych. moveID po raz pierwszy przedstawi aplikację MOBIX, która umożliwia użytkownikom anonimowe parkowanie i ładowanie w dowolnym miejscu zgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych. Zaprezentuje również nowatorskie usługi w zakresie mobilności i możliwości biznesowe stworzone dzięki wykorzystaniu zdecentralizowanych technologii.

Śledź Bosch na IAA 2023: www.bosch-iaa.com @BoschPress, #BoschIAA

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia 9 580 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami w Polsce za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 427 600 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku firma wygenerowała na świecie obrót w wysokości 91,6 mld euro (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i zintegrowanej w sieci mobilności. Bosch dąży do tego, aby mobilność była zrównoważona, bezpieczna i fascynująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia około 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej imformacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?