Suche

Informacje prasowe #Connected mobility
udostepnij

Bosch planuje stworzenie spółki joint venture z trzema firmami technologicznymi. Jej celem jest budowa nowej fabryki półprzewodników w Europie

  • Firmy Robert Bosch GmbH, TSMC, Infineon Technologies AG i NXP Semiconductors N.V. poinformowały o planowanej wspólnej inwestycji: w Dreźnie powstanie nowa fabryka chipów, która ma świadczyć zaawansowane usługi produkcji półprzewodników.
  • Spółka joint venture o nazwie European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC) GmbH to ważny krok w kierunku stworzenia fabryki produkującej 300 mm płytki krzemowe, które mają zaspokoić przyszłe potrzeby szybko rozwijającego się sektora motoryzacyjnego i przemysłowego.
Magdalena Kołomańska

Magdalena Kołomańska >

X

Spółka joint venture będzie w 70% należeć do TSMC, a Bosch, Infineon i NXP mają posiadać w niej po 10% udziałów, z zastrzeżeniem uzyskania zgód organów regulacyjnych i spełnienia innych warunków. Oczekuje się, że łączna wartość inwestycji przekroczy 10 mld euro: kwota ta będzie składać się z wkładu kapitałowego, finansowania dłużnego oraz silnego wsparcia ze strony Unii Europejskiej i niemieckiego rządu. Fabryka będzie obsługiwana przez TSMC.

Przedsięwzięcie zapewni około 2000 miejsc pracy dla specjalistów z branży zaawansowanych technologii. ESMC zamierza rozpocząć budowę fabryki w drugiej połowie 2024 roku, a produkcja ma ruszyć pod koniec 2027 roku. Ostateczna decyzja inwestycyjna oczekuje obecnie na potwierdzenie poziomu finansowania publicznego. Projekt powstał w ramach Europejskiego aktu w sprawie chipów.

Celem jest produkcja 40 000 płytek krzemowych w rozmiarze 300 mm (12 cali) miesięcznie w technologii 28/22 nanometrów planarnych CMOS i 16/12 nanometrów FinFET firmy TSMC. Ma to wzmocnić europejski ekosystem produkcji półprzewodników dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii tranzystorów FinFET.

Półprzewodniki są nie tylko kluczowym elementem sukcesu firmy Bosch. Ich dostępność ma również ogromne znaczenie dla sukcesu całego przemysłu motoryzacyjnego. Oprócz ciągłej rozbudowy naszych własnych zakładów produkcyjnych, jako dostawcy dla branży motoryzacyjnej dodatkowo zabezpieczamy łańcuchy dostaw poprzez ścisłą współpracę z naszymi partnerami. Cieszymy się, że dołączy do nich lider innowacji TSMC, który wzmocni ekosystem produkcji półprzewodników w bezpośrednim sąsiedztwie naszej fabryki w Dreźnie

powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu firmy Robert Bosch GmbH.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia 9 580 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami w Polsce za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 427 600 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku firma wygenerowała na świecie obrót w wysokości 91,6 mld euro (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i zintegrowanej w sieci mobilności. Bosch dąży do tego, aby mobilność była zrównoważona, bezpieczna i fascynująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia około 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej imformacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?