Suche

Informacje prasowe #Biznes/ekonomia
udostepnij

oTWÓRZ się na INNOWACJE

Startuje 9. edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

  • Wraz z rozwojem technologii dynamicznie zmienia się także rynek pracy, na którym pojawia się wiele nowych zawodów. Szacuje się, że 65% dzieci urodzonych po 2007 roku będzie pracowało w profesjach, które jeszcze nie istnieją . Z tego względu istotne jest ciągłe rozwijanie nowych umiejętności, i to od najmłodszych lat. Taką możliwość daje młodzieży Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha.

22 października 2019 r. rozpoczynamy nabór do 9. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha – programu edukacyjnego dla uczniów w wielu 13-15 lat, który organizujemy we współpracy z renomowanymi uczelniami wyższymi w Warszawie i Wrocławiu.

Warsztaty na uczelni wyższej i konkurs na wynalazek

Celem inicjatywy jest pobudzenie młodych umysłów do tworzenia innowacyjnych wynalazków. W tegorocznej ofercie Akademii znalazło się kilkadziesiąt warsztatów kreatywnych, podczas których uczniowie m.in. podejmą próbę budowy silnika elektrycznego, zaprojektowania aplikacji do wykrywania twarzy i oczyszczenia wody z farmaceutyków, a także poznają metody działania cyberprzestępców, szybkiego prototypowania czy druku w technologii 3D. Na makietach 3D lub w tunelach aerodynamicznych będą mogli przetestować autonomiczne kapsuły transportowe, przepływy zanieczyszczonego powietrza czy trajektorii lotów modeli pojazdów. W kolejnym etapie zainspirowani wiedzą zdobytą podczas warsztatów uczestnicy programu będą mogli przystąpić do konkursu na najlepszy pomysł na wynalazek. Na laureatów – autorów najlepszych pomysłów oraz ich szkoły czekają atrakcyjne nagrody.

Robert Bosch, założyciel naszej firmy, od początku swojej drogi w biznesie stawiał na innowacyjność. To pozwoliło mu stworzyć firmę, która od ponad 130 lat dostarcza ludziom na całym świecie produkty i rozwiązania oparte na najnowocześniejszych technologiach. Chcemy zachęcać młodych ludzi w Polsce do wychodzenia poza schemat, do odważnego myślenia o innowacyjnych projektach i ich realizacji. Dlatego po raz dziewiąty, wraz z prestiżowymi uczelniami technicznymi w Polsce, organizujemy zajęcia z konstruowania modeli i eksperymentów, które uczą pracy zespołowej. Wierzymy, że tego typu doświadczenia rozbudzają kreatywność i zachęcają młodych ludzi do kontynuowania nauki na najlepszych uczelniach technicznych w naszym kraju

powiedział Rafał Rudziński, Prezes Zarządu Robert Bosch Sp. z o.o. i reprezentant Grupy Bosch w Polsce.

Rejestracja do programu i zapisy na warsztaty

Na warsztaty kreatywne będą mogli zapisać swoich uczniów nauczyciele przedmiotów ścisłych, którzy w dniach 22-31 października 2019 r. zarejestrują się na stronie programu www.akademiawynalazcow.com.pl. Program skierowany jest do szkół z Warszawy, Wrocławia i ich okolic. Warsztaty kreatywne prowadzone przez studentów kół naukowych odbywają się w siedzibach partnerów merytorycznych programu – na wyższych uczelniach technicznych: Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, a także w Urzędzie Patentowym RP, Wrocławskim Parku Technologicznym i centrum badawczo-rozwojowymi ICM.

O programie

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla uczniów w wieku 13-15 lat z Warszawy i Wrocławia oraz okolic, prowadzony przez firmę Robert Bosch w Polsce od 2011 r. Jego celem jest promowanie uzdolnionej młodzieży oraz popularyzacja przedmiotów ścisłych, co w przyszłości ma skutkować zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce. Projekt realizowany z uczelniami technicznymi pokazuje jak fascynujące może być zastosowanie wiedzy technicznej w życiu codziennym. W Akademii młodzież uczestniczy w warsztatach kreatywnych oraz zgłasza pomysły do konkursu na wynalazek. W ciągu 8 lat trwania programu udało nam się dotrzeć do blisko 10 000 uczniów warszawskich i wrocławskich szkół, którzy wzięli udział w 365 warsztatach kreatywnych i zgłosili ponad 550 pomysłów na wynalazek. Program Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha został wyróżniony przez kapitułę Konkursu Kampania Społeczna Roku 2014 i 2015.

Partnerzy

Partnerzy merytoryczni: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Wojskowa Akademia Techniczna, Polsko-Japońskiej Akademia Technik Komputerowych, Wrocławski Park Technologiczny oraz Fundacja Promathematica.

Partnerzy honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW i Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezydent Wrocławia.

Patroni medialni: Akademickie Radio LUZ oraz Studencka Telewizja Internetowa TVPW.

Więcej informacji na stronach:

www.akademiawynalazcow.com.pl

www.facebook.com/akademia.wynalazcow/

Kontakt:

Hanna Żurek

Koordynator programu

Tel.: 22 715 42 17

e-mail: hanna.zurek@pl.bosch.com

Joanna Łazarewicz i Angelina Sahloul

Biuro organizacyjne projektu

ul. Chłodna 64 lok. 223

00-872 Warszawa

Tel.: 886 574 738

e-mail: program@akademiawynalazcow.com.pl

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia 9 580 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami w Polsce za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 427 600 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku firma wygenerowała na świecie obrót w wysokości 91,6 mld euro (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i zintegrowanej w sieci mobilności. Bosch dąży do tego, aby mobilność była zrównoważona, bezpieczna i fascynująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia około 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej imformacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?