Suche

Informacje prasowe
udostepnij

System nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy Bosch na Politechnice w Turynie

  • Politechnika Turyńska (Politecnico di Torino), której historia sięga 1859 roku, jest jedną z najstarszych uczelni technicznych we Włoszech. Na terenie rozległego campusu znajdują się takie zabytki jak Castello del Valentino oraz kompleks Cittadella Politecnica o powierzchni zabudowy wynoszącej ponad 170 tys. m2. Politechnika Turyńska, w której murach uczy się ponad 33 500 studentów, oferuje studia m.in. na kierunkach inżynieria, architektura i wzornictwo przemysłowe
Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

W ostatnich latach uczelnia gwałtownie się rozrosła w związku z zapotrzebowaniem na absolwentów inżynierii i kierunków pokrewnych. Najnowszymi obiektami oddanymi do użytku są trzy budynki zlokalizowane poza terenem campusu 1 i 2: Design and Sustainable Mobility Citadel oraz niedawno odnowiony budynek Lingotto i zakład produkcyjny Fiata. Aby zapewnić bezpieczeństwo studentom, wykładowcom i personelowi tych budynków, władze Turynu musiały pomyśleć także o rozbudowie dotychczasowej infrastruktury zabezpieczeń. Okazało się to wymagającym zadaniem, nie tylko z uwagi na złożoność architektury i duże odległości pomiędzy budynkami, ale także ze względu na dodatkowy wymóg zgodności z regulacjami zawartymi w normie EN54-16 dotyczącej dźwiękowych systemów ostrzegawczych. Dlatego na terenie uczelni konieczne było wdrożenie certyfikowanego systemu nagłośnieniowego i dźwiękowego systemu ostrzegawczego.

Pierwszy we Włoszech system PRAESIDEO został zainstalowany niemal 20 lat temu na terenie Politechniki Turyńskiej, której władze, w związku z rozbudową uczelni, zwrócił się do firmy Bosch, aby zamówić dodatkowe elementy systemu. System PRAESIDEO, posiadający certyfikaty bezpieczeństwa EN 54-16 oraz ISO 7240-16, stanowi skalowalne rozwiązanie dla zastosowań obejmujących kilka lokalizacji. Funkcjonalność systemu obejmuje: przekazywanie komunikatów, ewakuację głosową, lokalne wzmocnienie dla sal wykładowych i inne. Topologia sieci systemu z połączeniami łańcuchowymi wspomaga elastyczne i skalowalne rozszerzanie systemu.

Eksperci musieli poradzić sobie ze złożonością architektoniczną campusu, na który składają się nowe budynki oraz odrestaurowane budynki zabytkowe i zintegrować trzy nowe lokalizacje ze stosowanym już rozwiązaniem firmy Bosch. Rezultat to system nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy PRAESIDEO z ośmioma sterownikami sieciowymi, 80 podstawowymi wzmacniaczami (asortyment wzmacniaczy o mocy 500 W, 2 x 250 W i 4 x 125 W) oraz dziesięcioma stacjami wywoławczymi. Dwie stacje wywoławcze PRAESIDEO przy głównych wejściach na teren campusu 1 i 2 współpracują z oprogramowaniem klienckim stacji wywoławczej PC. Pozostałych osiem stacji wywoławczych PRAESIDEO rozmieszczono w innych budynkach kampusu.

Z punktu widzenia operatora tego rodzaju integracja zapewnia lepszy ogląd całego campusu i umożliwia stworzenie szeregu oddzielnych stref głośnikowych w każdym z budynków. Aby zapewnić wysokiej jakości brzmienie, instalatorzy dodali do obecnej instalacji 1 500 głośników Bosch oraz projektory dźwięku, dopasowane wyglądem do nowoczesnego charakteru wnętrz campusu Politechniki. Wszystkie wybrane głośniki są zgodne z wymaganiami normy EN 54-24, dzięki czemu rozwiązanie jest w pełni zgodne z normą EN 54-24. Wewnątrz budynków zastosowano zestaw głośników, w skład którego weszły ścienne głośniki wodoodporne w obudowie metalowej (LBC3018/0) i sufitowe głośniki modułowe LC1 (WM06E8, UM06E8 i UM12E8) do odtwarzania mowy i muzyki. Na terenie zewnętrznym campusu (strefy osłonięte i otwarte) zainstalowano pyło- i wodoszczelne głośniki tubowe (LH1-10M10E i LBC3482/00), a także dwukierunkowe (LP1-BC10E-1) i jednokierunkowe (LP1-UC10E-1) projektory dźwięku.

Zainstalowane sterowniki sieciowe PRAESIDEO umożliwiają operatorom zarządzanie funkcjami nagłośnieniowymi i DSO za pomocą scentralizowanej platformy. W sytuacjach zagrożenia system wspiera ewakuację głosową. Efektywna ewakuacja rozpoczyna się od osób znajdujących się najbliżej źródła zagrożenia – kierowane są do nich wcześniej nagrane komunikaty ostrzegawcze – następnie ewakuacja przenosi się na sąsiednie piętra i strefy. Głosowe komunikaty ostrzegawcze pozwalają służbom ratowniczym zaoszczędzić do 30% czasu. Po kontroli na początku 2019 roku, zgodne z wymaganiami normy EN 54 rozwiązanie PRAESIDEO zabezpiecza rozbudowany teren campusu Politechniki Turyńskiej.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z systemu, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę złożoność kompleksu i jego rozbudowę

powiedział Andrea Carbonatto, manager ds. obiektu i bezpieczeństwa w Politecnico di Torino

W pełni skalowalne rozwiązanie Bosch z możliwością aktualizacji i rozszerzenia okazało się ważnym projektem referencyjnym w Turynie i nie tylko, a w przyszłości będzie w stanie spełnić nowe wymagania rozwijającej się uczelni.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia 9 580 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami w Polsce za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 427 600 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku firma wygenerowała na świecie obrót w wysokości 91,6 mld euro (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i zintegrowanej w sieci mobilności. Bosch dąży do tego, aby mobilność była zrównoważona, bezpieczna i fascynująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia około 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej imformacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?