Wraz z rosnącą troską o środowisko i wdrażaniem inicjatyw takich jak Europejski Zielony Ład zwiększa się też zainteresowanie napędami przyjaznymi dla klimatu. Podczas AERO Hydrogen & Battery Summit Bosch Aviation Technology, spółka zależna Robert Bosch AG z siedzibą w Wiedniu, zaprezentowała, jak duży jest potencjał wykorzystania wodoru w lotnictwie: w ramach projektu przekształcono konwencjonalny silnik lotniczy na zasilany wodorem. Bazą był czterocylindrowy silnik benzynowy Rotax 916 od renomowanego austriackiego producenta BRP-Rotax, lidera w rozwoju i produkcji układów napędowych dla sektora rekreacyjnego i sportów motorowych. „Podczas tworzenia kompleksowej oceny proponowanego projektu (tzw. studium wykonalności) połączyliśmy sprawdzoną wydajność silnika lotniczego Rotax 916 i wykorzystaliśmy nasze bogate doświadczenie w technologii wodorowej. Zamiast tworzyć nowy silnik od podstaw, postawiliśmy na modyfikację istniejącej konstrukcji. Wierzymy, że to innowacyjne podejście zaspokoi przyszłe potrzeby klientów i zapewni korzyści w formie zaoszczędzenia czasu, obniżenia kosztów, a także homologacji” – powiedział Christian Grim, dyrektor Bosch General Aviation Technology GmbH, spółki, która od ponad 15 lat wprowadza technologie motoryzacyjne do sektora lotniczego.
Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia ponad 9 700 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2024). W 2024 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 7,5 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.
Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska www.linkedin.com/company/bosch-polska
Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 417 900 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2024). W 2024 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 90,5 mld euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia ok 86 900 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.
Więcej informacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress