Suche

Informacje prasowe
udostepnij

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych: Bosch wprowadza szybki test PCR, który wykrywa kluczowe patogeny u pacjentów w każdym wieku

  • Vivalytic Bacterial Meningitis to szybki test PCR, który w ciągu niespełna godziny identyfikuje sześć najczęstszych patogenów odpowiedzialnych za bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Do jego wykonania potrzebna jest tylko jedna kaseta testowa.
  • Niezawodne i szybkie wykrywanie patogenów ma kluczowe znaczenie w skutecznym procesie leczenia. To z kolei pozwala obniżyć wysoki poziom zachorowalności i śmiertelności.
  • Nowy test PCR wykonuje się przy użyciu zautomatyzowanej platformy Bosch Vivalytic, która zapewnia dostęp do szybkiej i dokładnej diagnostyki w placówkach medycznych.
Anna Markowska

Anna Markowska

X

Bosch Healthcare Solutions (BHCS) opracował nowy test dostępny w ramach swojej platformy analitycznej Vivalytic. Vivalytic Bacterial Meningitis może wykryć sześć kluczowych patogenów bakteryjnego zapalenia opon mózgowych w mniej niż godzinę. Rozwiązanie wykorzystuje wysoce czułą technologię PCR i jest uzupełnieniem dotychczasowego portfolio BHCS. „Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wymaga natychmiastowej interwencji medycznej” – powiedział dr Stefan Zimmermann, starszy lekarz w Centrum Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Heidelbergu. „Aby zapobiec trwałym uszkodzeniom lub nawet śmierci w następstwie zapalenia opon mózgowych, kluczowe znaczenie ma szybka i ukierunkowana antybiotykoterapia w szpitalu”. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi leczenie antybiotykami u osoby dorosłej powinno rozpocząć się w ciągu od jednej do trzech godzin od przybycia na pogotowie . Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego (PMR) za pomocą testu Vivalytic Bacterial Meningitis pozwala uzyskać wynik właśnie w tym krótkim przedziale czasowym.

Multipleksowy test PCR pozwala na dogłębną i szybką diagnostykę

Według aktualnych wytycznych w przypadku podejrzenia bakteryjnego zapalenia opon mózgowych zaleca się stosowanie multipleksowych testów PCR ze względu na krótki czas analizy i wysoką czułośći. Taki rodzaj testów pozwala jednocześnie wykryć 2–3 patogeny wymagające podobnej temperatury reakcji PCR, a każdy z nich rozpoznawany jest dzięki innej długości namnożonego fragmentu DNA. W przypadku Vivalytic Bacterial Meningitis wyniki testu są dostępne w mniej niż godzinę. Test można przeprowadzić u wszystkich pacjentów, u których podejrzewa się bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Wykrywa on następujące patogeny:

• Neisseria meningitidis,

• Streptococcus pneumoniae,

• Haemophilus influenzae,

• Streptococcus agalactiae,

• Escherichia coli,

• Listeria monocytogenes.

Do badania wszystkich patogenów wykorzystuje się tylko jedną kasetę testową – niezależnie od wieku pacjenta. Dla noworodków i niemowląt szczególnie niebezpieczne są bakterie Streptococcus agalactiae, Escherichia coli oraz Listeria monocytogenes. Małe dzieci i młodzi dorośli są podatni na zakażenie Neisseria meningitidis i Streptococcus pneumoniae. Starsi pacjenci częściej natomiast narażeni są na infekcje wywołane przez Streptococcus pneumoniae .

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi badania wrażliwości na antybiotyki testy PCR powinny być uzupełnione posiewem płynu mózgowo-rdzeniowego. Po jego pobraniu zaleca się natychmiastowe rozpoczęcie leczenia antybiotykami, również w połączeniu z deksametazonemi.

Bagatelizowane niebezpieczeństwo?

Zapalenie opon mózgowych to stan zapalny błon otaczających mózg i rdzeń kręgowy. Patogeny często dostają się do organizmu przez drogi oddechowe, a następnie rozprzestrzeniają za pośrednictwem krwiobiegui. Infekcja może również mieć swoje źródło w innych częściach ciała, na przykład w przypadku zapalenia ucha środkowego lub zatok przynosowych. Każdego roku na całym świecie na zapalenie opon mózgowych choruje 2,5 miliona osób, głównie w biedniejszych częściach świata. Ponad połowa przypadków to dzieci poniżej piątego roku życia . Główne objawy choroby to bóle głowy, zaburzenia uwagi, gorączka i sztywność karku. Patogenami mogą być bakterie, wirusy, grzyby lub pasożytyi. Bakteryjne zapalenie opon mózgowych jest jednak szczególnie groźne, ponieważ aż u jednego na pięciu pacjentów następują trwałe powikłania, takie jak utrata słuchu, uszkodzenie mózgu czy ataki padaczki .

Celem Światowej Organizacji Zdrowia jest wyeliminowanie bakteryjnego zapalenia opon mózgowych na całym świecie do 2030 roku , m.in. dzięki zwalczaniu epidemii tej choroby. „Szybka diagnostyka przy użyciu multipleksowych testów PCR może odegrać kluczową rolę w realizacji tego celu” – powiedział Marc Meier, prezes Bosch Healthcare Solutions. Podczas gdy standardowe testy PCR wymagają około 24 godzin na analizę w laboratorium, a badanie posiewowe zajmuje dwa dni, system Vivalytic Bacterial Meningitis dostarcza wyniki w mniej niż godzinę.

Vivalytic – proste i intuicyjne testy

System Vivalytic jest intuicyjny w obsłudze i wymaga jedynie krótkiego przeszkolenia personelu medycznego. Pobraną próbkę umieszcza się w kasecie testowej, która zawiera wszystkie niezbędne odczynniki. Następnie wsuwa się ją do analizatora Vivalytic, gdzie jest automatycznie przetwarzana. Wynik testu wyświetla się na ekranie w czasie krótszym niż godzina. W pełni zautomatyzowany proces na platformie typu all-in-one minimalizuje ryzyko zakażenia użytkownika. Vivalytic Bacterial Meningitis umożliwia niezawodną i łatwą diagnostykę nawet poza standardowymi godzinami pracy (np. w nocy czy w weekendy). Bosch Healthcare Solutions niedawno uzyskał certyfikat CE dla testu Vivalytic Bacterial Meningitis. Testy można zamówić u partnerów dystrybucyjnych, np. Randox Laboratories i R-Biopharm.

Zdjęcia i grafiki do bezpłatnego wykorzystania przy publikacji informacji z powyższego materiału, z podpisem „fot. Bosch” lub „źródło Bosch”

Kontakt dla mediów w Polsce:

Anna Markowska

Starszy Specjalista ds. PR

+48 532 560 259; Anna.Markowska@pl.bosch.com

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia ponad 9 700 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2024). W 2024 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 7,5 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska www.linkedin.com/company/bosch-polska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 417 900 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2024). W 2024 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 90,5 mld euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia ok 86 900 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej informacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Dowiedz się więcej