Suche

Informacje prasowe
udostepnij

Buderus ogrzewa Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku

Rozwiązanie hybrydowe oparte na kaskadzie kotłów kondensacyjnych i pompie ciepła, ogrzewa i chłodzi powierzchnię aż 11 tys. m2

Małgorzata Marczewska

Małgorzata Marczewska

X

Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku to nie tylko miejsce, które już od ponad 80 lat kształci fachowców w branży drzewnej i leśnej. Nowy budynek szkoły to także perełka architektoniczna.

W kotłowni tego nowoczesnego obiektu znajduje się kotłownia wyposażona w urządzenia marki Buderus.

To miejsce zlokalizowane w Puszczy Kozienickiej już z racji swojego położenia wymaga ekologicznego systemu grzewczego.

W kompleksie o powierzchni 11 tys. m2 (szkoła i internat) zostało zainstalowane hybrydowe źródło ciepła i chłodzenia oparte na kaskadzie dwóch gazowych kotłów kondensacyjnych Logano plus KB472 o mocy 400 kW oraz gruntowej pompie ciepła Logatherm WPS 80.2 HT.

To niezwykle duża realizacja i wyzwanie projektowe. Potrzeba zgłoszona przez inwestora to nie tylko ogrzewanie i przygotowanie c.w.u. dla 280 uczniów, w tym 150 mieszkających w internacie, ale również chłodzenie obiektu. Odpowiedni projekt sterowania umożliwiający optymalizacje tych procesów był kluczowy dla ekonomicznej pracy systemu.

Pompa ciepła zasila obiegi ogrzewania podłogowego, które w okresie letnim pełnią funkcję chłodzenia płaszczyznowego. Logatherm WPS 80.2 HT to urządzenie, które charakteryzuje się bardzo wysoką sprawnością. Czerpie energię z gruntu za pośrednictwem 15 odwiertów, każdy po 100 m. Pompa ciepła doposażona jest w stację chłodzenia pasywnego.

Kotły zasilają obiegi o wyższych temperaturach pracy oraz pełnią rolę źródła szczytowego dla pompy ciepła. Ciepła woda przygotowywana jest przez kotły w zasobniku c.w.u. zasilanym warstwowo przez stację wymiennikową świeżej wody Buderus SLP. Kotłownia gazowa z zasobnikiem c.w.u. usytuowana jest na najwyższej kondygnacji budynku, zaś pompa ciepła na poziomie przyziemia.

Automatyka pompy ciepła steruje chłodzeniem i ogrzewaniem podłogowym oraz sygnalizuje żądanie ewentualnego wspomagania przez kotły. Automatyka Buderus 5313 zarządza pracą kotłowni, obiegami grzewczymi oraz produkcją c.w.u. Umożliwia również zdalne sterowanie pracą urządzeń.

Zainstalowana fotowoltaika wspomaga pracę pompy ciepła.

W opinii inwestora system jest niezawodny, łatwy w zarządzaniu i użytkowaniu. To nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale też ekonomiczne i funkcjonalne.

Jak wygląda ten obiekt referencyjny można zobaczyć na kanale Buderus Polska na YouTube: https://youtu.be/FvtvEGW3-Gw?si=VFXaymu2f6Zx8OAm

Zachęcamy do subskrybcji kanału.

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia blisko 9 600 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 429 000 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 91,6 mld euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia blisko 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej informacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Dowiedz się więcej