Suche

Informacje prasowe #Biznes/ekonomia
udostepnij

Bosch przejmuje biznes grzewczy, klimatyzacyjny i wentylacyjny dla budynków mieszkalnych i mniejszych obiektów komercyjnych od Johnson Controls i Hitachi

Działalność Bosch Home Comfort niemal się podwoi

  • Bosch zamierza przejąć globalną jednostkę biznesową HVAC oferującą rozwiązania dla budynków mieszkalnych i mniejszych obiektów komercyjnych od Johnson Controls oraz 100 procent udziałów w joint venture Johnson Controls-Hitachi Air Conditioning (JCH), w tym 40-procentowy udział Hitachi.
  • Stefan Hartung, prezes Bosch: „To największa transakcja w historii Bosch i ważny kamień milowy w realizacji naszej strategii korporacyjnej do 2030 roku”.
  • Christian Fischer, wiceprezes Bosch: „Przejęte podmioty wzmocnią dział Home Comfort w niezwykle atrakcyjnym segmencie i staną się częścią podstawowej działalności firmy”.
  • Przejęcie rozszerzy działalność Bosch na rynkach w USA i Azji.
  • Przychody Bosch Home Comfort Group wzrosną z około 5 mld euro do 9 mld euro.
  • Po integracji w Bosch Home Comfort Group zatrudnionych będzie ponad 26 000 pracowników, a w portfolio znajdzie się jeszcze szersza gama produktów z zakresu ogrzewania i chłodzenia.
Magdalena Kołomańska

Magdalena Kołomańska

X

Firma Bosch kontynuuje rozwój dzięki strategicznemu przejęciu: zamierza nabyć globalną jednostkę biznesową HVAC (urządzeń służących do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji) oferującą rozwiązania dla budynków mieszkalnych i mniejszych obiektów komercyjnych od Johnson Controls. Dodatkowo przejmie 100 procent joint venture Johnson Controls – Hitachi Air Conditioning (JCH), w tym 40-procentowy udział Hitachi. Transakcja została zatwierdzona przez akcjonariuszy i radę nadzorczą Bosch, a 23 lipca 2024 roku strony podpisały wiążące umowy. Przejęcie podlega również zwyczajowym warunkom zamknięcia i zatwierdzeniom regulacyjnym. Cena zakupu przejmowanych firm wynosi 8 mld dolarów (7,4 mld euro). Przejęcie ma zostać sfinalizowane w ciągu około 12 miesięcy.

To największa transakcja w historii Bosch i ważny kamień milowy w realizacji naszej strategii korporacyjnej do 2030 roku. Dynamicznie rozwijamy swoją działalność i dzięki temu przejęciu staniemy się globalnym liderem na obiecującym rynku HVAC. Robiąc ten krok, wzmocnimy także naszą obecność w USA i Azji oraz osiągniemy większą równowagę między sektorami biznesowymi naszej Grupy. To również jest część naszej strategii – stworzymy nowe możliwości wzrostu i wzmocnimy firmę jako całość

powiedział dr Stefan Hartung, prezes zarządu Robert Bosch GmbH.

Firmy, które Bosch zamierza przejąć, zatrudniają blisko 12 tysięcy osób na całym świecie i w 2023 roku osiągnęły przychody na poziomie około 4 mld euro. Transakcja obejmuje 16 zakładów produkcyjnych i 12 lokalizacji inżynieryjnych w ponad 30 krajach. W ich portfolio znajduje się pełna gama rozwiązań HVAC dla budynków mieszkalnych i mniejszych obiektów komercyjnych, w tym znane marki: takie jak York i Coleman w USA oraz Hitachi w Azji. Bosch uzyska długoterminową licencję na ich użytkowanie.

„Dzięki temu przejęciu Bosch przyspieszy swój wzrost i niemal podwoi przychody ze sprzedaży na rynku HVAC, osiągając roczny wynik około 9 mld euro. Razem z naszymi przyszłymi współpracownikami zamierzamy wykorzystać ogromne możliwości rynku, aby rozwijać tę nową jednostkę” – dodał Christian Fischer, wiceprezes zarządu Robert Bosch GmbH odpowiedzialny za strategiczne inicjatywy wzrostu Grupy.

Firma przewiduje, że dzięki postępowi technologicznemu, działaniom na rzecz ochrony klimatu i nowym regulacjom globalny rynek HVAC wzrośnie o 40 procent do 2030 roku. „Przejęte firmy staną się częścią podstawowej działalności naszego koncernu – a to przyniesie korzyści naszym klientom, partnerom i pracownikom” – dodał Fischer. „Wielokrotnie pokazywaliśmy, że potrafimy z powodzeniem integrować marki w ramach naszej organizacji, rozwijać je poprzez inwestycje i wzmacniać”.

Nasz dział biznesowy rozwiązań dla budynków mieszkalnych i małych obiektów komercyjnych, a także światowej klasy zespół, doskonale uzupełnią portfolio Bosch. Jesteśmy przekonani, że pod takim kierownictwem firma będzie nadal doskonale prosperować i dostarczać innowacyjne produkty i usługi swoim klientom. Z niecierpliwością czekamy na ich dalsze sukcesy

powiedział George Oliver, CEO Johnson Controls.

„Nowe partnerstwo z Bosch w obszarze globalnego biznesu klimatyzacyjnego to ważny krok. Rynek jest dynamiczny i mocno się rozwija. Głęboko wierzę, że Bosch, z silną obecnością w Europie i dużym doświadczeniem w branży grzewczej, jest najlepszym partnerem do dalszego rozwoju marki Hitachi” – oświadczył Jun Abe, dyrektor wykonawczy i wiceprezes Hitachi oraz dyrektor generalny działu Hitachi Connective Industries.

Innowacyjne i energooszczędne rozwiązania

Obecna transformacja technologii i zmiany warunków rynkowych w obszarze HVAC tworzą ogromne możliwości do wprowadzania innowacyjnych i energooszczędnych rozwiązań, które pomagają w walce z globalnym ociepleniem i wspierają przejście na alternatywne źródła energii. W technologii grzewczej odchodzi się od paliw kopalnych, takich jak ropa i gaz, na rzecz pomp ciepła i rozwiązań hybrydowych. Równocześnie technologia klimatyzacyjna staje się coraz ważniejsza zarówno w Europie, jak i na całym świecie.

„Bosch chce aktywnie kształtować innowacyjny i rosnący rynek technologii energetycznych i budowlanych oraz zajmować wiodącą pozycję na świecie” – powiedział Frank Meyer, członek zarządu Bosch odpowiedzialny za sektor Energy i Building Technology, a tym samym za Bosch Home Comfort Group oraz integrację nowej jednostki. „To przejęcie wzmocni naszą pozycję w dziedzinie klimatyzacji. Ponadto będziemy mogli rozwijać globalną działalność związaną z pompami ciepła oraz osiągać większe korzyści wykorzystując efekty skali. Dzięki technologii i produktom Bosch możemy wspólnie przyczyniać się do większej efektywności energetycznej, komfortu i lepszej jakości życia w obliczu globalnego ocieplenia. To jest prawdziwa »Technologia bliżej nas«”.

Uzupełniające się portfolio, uznane marki i silny zespół

Bosch zamierza zintegrować przejęte firmy ze swoją jednostką biznesową Home Comfort Group, która zatrudnia obecnie 14 600 pracowników, a jej sprzedaż w 2023 roku osiągnęła poziom około 5 mld euro. Home Comfort zajmuje doskonałą pozycję w głównych segmentach rynku grzewczego, pomp ciepła i rozwiązań hybrydowych, które łączą pompę ciepła z kotłem na paliwa kopalne, aby sprostać okresom dużego zapotrzebowania. Po transakcji Home Comfort Group będzie zatrudniać ponad 26 000 pracowników i osiągnie znaczne korzyści dzięki większej skali działalności oraz uzupełniającym się produktom w dziedzinie ogrzewania i chłodzenia.

„Dzięki naszej uznanej w Europie technologii grzewczej i silnemu zespołowi mamy już ugruntowaną pozycję. Teraz nadszedł czas na rozwój w skali globalnej. Popyt na rozwiązania klimatyzacyjne rośnie szczególnie szybko” – powiedział Jan Brockmann, prezes grupy Bosch Home Comfort. „W USA Bosch spodziewa się wzrostu o ponad 50 procent do końca dekady, a w Europie o blisko 30 procent do 2030 roku. Teraz będziemy mogli opierać się na silnych, dobrze ugruntowanych markach. Cieszymy się, że razem z naszymi przyszłymi współpracownikami będziemy mogli kształtować przyszłość Bosch Home Comfort Group – dzięki ich innowacjom i pomysłom” – dodał Brockmann. Sektor HVAC, który Bosch zamierza przejąć od Johnson Controls, ma szczególnie silną pozycję w Stanach Zjednoczonych i Azji.

Zdjęcia i grafiki do bezpłatnego wykorzystania przy publikacji informacji z powyższego materiału, z podpisem „fot. Bosch” lub „źródło Bosch”

Kontakt dla mediów w Polsce:

Magdalena Kołomańska

Kierownik Komunikacji Korporacyjnej i Public Affairs

+48 715 48 04; magdalena.kolomanska@pl.bosch.com

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia blisko 9 600 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 429 000 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 91,6 mld euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia blisko 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej informacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz