Suche

Informacje prasowe #Biznes/ekonomia
udostepnij

Bosch Tech Day 2024: oprogramowanie, usługi oraz zaawansowane technologie dla dzisiejszej i przyszłej mobilności

  • Podczas Bosch Tech Day 2024 zaprezentowano technologie dla pojazdów przyszłości i branży logistycznej – w tym cyfrową platformę usługową L.OS, rozwiązania wspierające rozwój jazdy zautomatyzowanej czy czujniki wnętrza pojazdu dbające o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.
  • Rozwiązania act-by-wire tworzone przez Bosch dają nowe możliwości w obszarze projektowania wnętrz pojazdów.
  • Rozwiązania ETAS, spółki zależnej Bosch, otwierają drogę do przyszłości motoryzacji opartej na oprogramowaniu.
  • Technologie Bosch przyczyniają się do tworzenia bezpiecznej, dostępnej i wygodnej motoryzacji przyszłości.
Anna Markowska

Anna Markowska

X

Dzięki integracji oprogramowania, usług i zaawansowanej technologii mobilność staje się bardziej przystępna, bezpieczna i komfortowa. Podczas Bosch Tech Day 2024 firma Bosch zaprezentowała portfolio rozwiązań oraz produktów, które kształtują motoryzację dziś i będą ją definiować w przyszłości.

Platforma z oprogramowaniem dla specjalistów ds. logistyki

Cyfrowa platforma usługowa Bosch L.OS odpowiada na wiele wyzwań stojących przed branżą transportu i logistyki. Integruje różnorodne rozwiązania cyfrowe od wielu dostawców i oferuje łatwy dostęp do nich w jednym miejscu. Platforma umożliwia zarządzanie wszystkimi obszarami działalności logistycznej, w tym kierowcami, flotą, trasą czy parkingami. Zapewnia również możliwość kontrolowania łańcuchów dostaw, dostęp do usług finansowych, a także monitorowanie zużycia paliwa, energii i kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem. Rozwiązanie Bosch jest czymś więcej niż tylko platformą: umożliwia płynne współdziałanie dotychczas odrębnych usług i danych. Dzięki współpracy z Bosch L.OS dostawcy oprogramowania, tacy jak Webfleet (największy europejski system zarządzania flotą), mogą oferować usługi dla menedżerów flot bez konieczności tworzenia własnych kosztownych projektów i narzędzi. Bosch współpracuje w tym zakresie z Amazon Web Services (AWS).

Rozwiązania middleware

Rozwiązanie ETAS wspiera rozwój zaawansowanych systemów automatycznej jazdy przez opracowywanie konstrukcji oprogramowania i sprzętu oraz zapewnienie wydajnej komunikacji między nimi. Integruje różne funkcje aplikacji i łączy je ze sobą. Usługa składa się z kilku narzędzi, bibliotek oprogramowania ECU i wydajnego interfejsu programowania aplikacji (API), co umożliwia tworzenie i testowanie zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy i zautomatyzowanej jazdy. Istotną cechą rozwiązania ETAS jest możliwość dokładnego odwzorowania kilometrów testowych w środowisku wirtualnym, co pozwala producentom samochodów i innym dostawcom znacznie ograniczyć liczbę testów na drodze w świecie rzeczywistym. Dzięki temu nowe funkcje jazdy mogą być szybciej wprowadzane na rynek bez narażania przy tym bezpieczeństwa uczestników ruchu.

Generator aplikacji AI dla pojazdów

Użytkownicy pojazdów coraz częściej oczekują spersonalizowanych funkcji, które odpowiedzą na ich potrzeby. Producenci stoją więc przed wyzwaniem zapewnienia rozwiązań opartych na oprogramowaniu. Rozwój tego typu technologii jest jednak złożony i wymaga dogłębnej wiedzy oraz ścisłej współpracy z dostawcami. Funkcje poprawiające komfort pasażerów, umożliwiające precyzyjną kontrolę nad fotelami, oświetleniem i reflektorami obecnie mogą być zintegrowane jedynie przez producentów OEM (ang. Original Equipment Manufacturer – producent oryginalnego wyposażenia), co utrudnia ich dostosowanie do potrzeb dealerów, wypożyczalni samochodów, właścicieli flot i kierowców. Generator aplikacji ETAS AI dla pojazdów zmienia tę sytuację. To rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, będące rozszerzeniem rozwiązania ETAS Edge Middleware, umożliwia wszystkim – od producentów OEM po kierowców – tworzenie nowych funkcji pojazdu przy użyciu języka naturalnego. Narzędzie tworzy kompletne, gotowe do użycia aplikacje ze zintegrowanymi funkcjami bezpieczeństwa. Spełnia przy tym wymagane normy bezpieczeństwa i compliance.

Act-by-wire

Technologie act-by-wire zastępują mechaniczne połączenie między kierownicą i pedałem hamulca a odpowiednimi siłownikami układu kierowniczego i hamulcowego elektrycznymi przewodami sygnałowymi. Umożliwia to zastosowanie nowych rozwiązań, które zapewniają pomoc w krytycznych sytuacjach na drodze – a niekiedy mogą całkowicie im zapobiec. Poprawiają również zachowanie (prowadzenie) pojazdu podczas jazdy. Jednocześnie otwierają nowe możliwości projektowania interfejsu człowiek – maszyna i wnętrza samochodu. Dzięki rozwiązaniom typu act-by-wire nie ma konieczności stosowania różnych układów dla pojazdów z kierownicą po lewej i prawej stronie, pozwalają także na zoptymalizowaną pod kątem kolizji instalację siłowników hamulcowych i kierowniczych oraz zajmują mniej miejsca. Ze względów bezpieczeństwa w konstrukcji siłowników układu hamulcowego i kierowniczego, zasilania i komunikacji systemów act-by-wire uwzględniono redundancję, czyli dodatkowe elementy lub mechanizmy zapasowe, które mogą przejąć funkcje podstawowe w przypadku awarii głównych komponentów. Do optymalnego sterowania siłownikami by-wire można wykorzystać oprogramowanie Vehicle Motion Management firmy Bosch.

Zintegrowane usługi dla flot

Rozwiązania firmy Bosch w zakresie łączności wspierają dostawców motoryzacji i usług logistycznych w efektywnym wykorzystaniu pojazdów oraz minimalizacji przestojów. Podstawą techniczną tego rozwiązania jest jednostka sterująca Bosch, którą można zamontować w pojeździe dowolnego producenta. Umożliwi to operatorowi floty dostęp do informacji operacyjnych i diagnostycznych, a tym samym korzystanie z szerokiej gamy usług opartych na danych. Na przykład dzięki funkcji Retrofit Efficiency Module (Remodul) można rozpoznać trasę, jaką pokonuje ciężarówka, i lekko dostosować jej prędkość na podstawie danych zapisanych w centralnej bazie. Może to zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 4%. Z kolei Vehicle Health rejestruje zarówno standardowe, jak i specyficzne dla producenta kody błędów w pojeździe i analizuje je w chmurze. Wszelkie potencjalne problemy są rozpoznawane na wczesnym etapie i sygnalizowane w przystępny, zrozumiały sposób. Co więcej, oprogramowanie sugeruje także natychmiastowe rozwiązania, w tym pilne serwisowanie. Znacząco zmniejsza to liczbę nieoczekiwanych awarii i ułatwia operatorom planowanie działań związanych z eksploatacją floty.

Kokpit i platforma integracyjna ADAS

W przyszłości pojazdy będą bazować na inteligentnym łączeniu elektroniki z oprogramowaniem. Bosch koncentruje się na odejściu od konstrukcji elektrycznej/elektronicznej (E/E) na rzecz skoncentrowanej na pojeździe i zorientowanej na poszczególne strefy. Konstrukcja ta składa się z kilku bardzo wydajnych komputerów samochodowych działających w kilku obszarach, w tym kokpitu i platformy integracyjnej ADAS – komputera centralnego, który łączy wcześniej oddzielne funkcje informacyjno-rozrywkowe i wsparcia kierowcy w jednym układzie scalonym. Rozwiązania te obejmują m.in. automatyczne parkowanie i rozpoznawanie pasa ruchu, połączone z inteligentną i spersonalizowaną nawigacją i asystentem głosowym. Modułowy i skalowalny komputer o wysokiej wydajności wymaga mniej miejsca i okablowania w pojeździe, co pozwala producentom pojazdów obniżyć koszty – w rezultacie więcej funkcji zautomatyzowanej jazdy można zintegrować również w samochodach klasy kompaktowej i średniej. Celem firmy Bosch jest zmniejszenie złożoności systemów elektronicznych w pojazdach przy jednoczesnym zapewnieniu ich maksymalnego bezpieczeństwa.

System monitorowania wnętrza samochodu

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie czujników wnętrza samochodu i oprogramowania technologie Bosch zwiększają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Innowacyjne sensory rozpoznają rozproszenie uwagi oraz senność i mogą odpowiednio ostrzec kierowcę. Funkcje monitorowania pasażerów są więc kluczowe, aby móc wprowadzić rozwiązania z zakresu zautomatyzowanej jazdy – ułatwiają działanie systemów bezpieczeństwa, takich jak przypominanie o zapięciu pasów i wyłączeniu poduszek powietrznych. Monitorowanie wnętrza umożliwia również korzystanie z funkcji mających na celu poprawę komfortu i wygody, w tym automatycznego ustawienia fotela czy temperatury, a także sterowania gestami. Oprócz systemu kamer, samochód wyposażony jest również w czujniki, które wykrywają najmniejszy ruch w pojeździe i wokół niego. Mogą rozpoznać zarówno śpiące w samochodzie dziecko, jak i próby zbliżenia się niepożądanych osób lub włamania i odpowiednio ostrzec właściciela. Funkcje te są dostępne jako samodzielne rozwiązania programowe w centralnych komputerach pojazdu lub w specjalnych jednostkach sterujących.

Zintegrowane usługi nawigacyjne

Poprzez integrację danych pochodzących z połączonych pojazdów i źródeł danych infrastrukturalnych, takich jak informacje o pogodzie, połączone usługi nawigacji Bosch mogą dostarczać dokładnych i aktualnych informacji na temat wielu aspektów środowiska jazdy. W przeciwieństwie do kierowców, którzy bazują wyłącznie na własnym doświadczeniu, połączone usługi nawigacyjne korzystają z danych zebranych ze wszystkich połączonych pojazdów. Dzięki temu systemy mogą określić np. optymalną prędkość jazdy na rondzie, dokładną geometrię pasa ruchu i trajektorię jazdy na skomplikowanych skrzyżowaniach, punkty orientacyjne lokalizacji, dzięki którym pojazd może podać swoją dokładną pozycję z dokładnością do kilku centymetrów, a nawet wskazać, gdzie droga jest obecnie niebezpiecznie oblodzona. Korzystając z tak wielu informacji w czasie rzeczywistym, można precyzyjnie zaplanować swoją podróż, a jeśli warunki drogowe nieoczekiwanie się zmienią, pojazd pozwala proaktywnie i bezpiecznie się do nich dostosować. W ten sposób usługi nawigacyjne nie tylko ulepszają istniejące funkcje wspomagania kierowcy i zwiększają ich dostępność, ale także tworzą nowe możliwości rozwoju motoryzacji. Dzięki temu mobilność przyszłości staje się bezpieczniejsza i wygodniejsza.

Zdjęcia i grafiki do bezpłatnego wykorzystania przy publikacji informacji

z powyższego materiału, z podpisem „fot. Bosch” lub „źródło Bosch”

Kontakt dla mediów w Polsce:

Anna Markowska

Specjalista ds. PR

+48 532 560 259; Anna.Markowska@pl.bosch.com

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia blisko 9 600 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 429 000 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 91,6 mld euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia blisko 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej informacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz