Suche

Informacje prasowe #Biznes/ekonomia
udostepnij

Bosch i Randox inwestują w urządzenie diagnostyczne Vivalytic

Innowacyjne rozwiązanie Bosch BioMEMS pomaga ratować życie

  • Bosch i Randox Laboratories Ltd. zainwestują 150 mln euro w badania, rozwój i dystrybucję urządzeń diagnostycznych Vivalytic.
  • Strategiczny obszar rozwojowy: rynek badań molekularnych w placówkach medycznych może osiągnąć wartość miliardów euro.
  • Wzrost dzięki w pełni zautomatyzowanej diagnostyce laboratoryjnej: obie firmy zakładają sprzedaż na poziomie kilkuset milionów euro do 2030 roku.
  • Laboratorium wielkości smartfona: celem partnerstwa jest rozwój badania diagnostycznego in vitro w kierunku sepsy w oparciu o zaawansowaną technologię BioMEMS.
Magdalena Kołomańska

Magdalena Kołomańska

X

W przypadku wielu chorób każda minuta jest na wagę złota. Często ustalenie, czy objawy danego pacjenta wskazują na zwykłe przeziębienie, grypę czy coś znacznie poważniejszego – na przykład śmiertelnie groźne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – wymaga czasochłonnych i drogich badań laboratoryjnych. Według Bosch urządzenie Vivalytic ma zapewnić dostęp do szybkich i dokładnych testów diagnostycznych w placówce medycznej. Firma planuje zostać największym dostawcą diagnostyki molekularnej do 2030 roku. Ma jej w tym pomóc nawiązana niedawno współpraca z Randox Laboratories Ltd. – czołową firmą w sektorze badań diagnostycznych i technologii medycznych. Obaj partnerzy przeznaczą ok. 150 mln euro na wspólne prace badawczo-rozwojowe i działania wspierające sprzedaż nowych badań z wykorzystaniem urządzenia Vivalytic produkowanego przez Bosch Healthcare. Jednym z celów jest opracowanie testu diagnostycznego in vitro 1 w kierunku sepsy, w którym po raz pierwszy zostanie użyta niezwykle innowacyjna technologia BioMEMS.

1 W badaniach diagnostycznych in vitro z organizmu pacjenta pobiera się do analizy próbkę krwi lub śliny.

Bosch umieścił sektor technologii medycznych wśród strategicznych obszarów rozwojowych. Przewiduje się, że w przyszłości rynek badań molekularnych w placówkach medycznych będzie warty miliardy euro, a urządzenia Vivalytic mają zapewnić Bosch pozycję lidera w tym sektorze. „Wykorzystując nowoczesną technologię we własnych laboratoriach i zakładach produkcyjnych, wspólnie z partnerami dążymy do długofalowego rozwoju w obszarze precyzyjnej diagnostyki” – powiedział Stefan Hartung, prezes globalnego zarządu Robert Bosch GmbH. „Nasze rozwiązania medyczne mogą znacząco skorzystać na dywersyfikacji działalności Bosch, kompetencjach, przygotowaniu w dziedzinie automatyzacji, miniaturyzacji i badań molekularnych, a także na doświadczeniu w rozwoju i produkcji mikroukładów” – dodał Hartung. „Dokonujemy przyszłościowych inwestycji w atrakcyjny i rozwojowy obszar wysokich technologii, stale je doskonaląc wspólnie z naszymi partnerami. Tworzymy rozwiązania, które są „bliżej nas” (eng. Invented for life), dzięki czemu możemy odciążyć pracowników ochrony zdrowia oraz przyspieszyć rozpoznanie i leczenie chorób”.

Wspólny rozwój: decentralizacja diagnostyki w placówce medycznej

Obecnie Bosch Healthcare Solutions i Randox wspólnymi siłami starają się przyspieszyć rozwój i wejście na rynek nowych badań, a także usprawnić kanały dystrybucji. Współpraca przy Vivalytic ma potrwać ponad dziesięć lat, a do 2030 roku obie firmy zakładają sprzedaż na poziomie kilkuset milionów euro. „Opieka zdrowotna na całym świecie zmierza ku decentralizacji i personalizacji diagnostyki, co umożliwia szybką interwencję i dostosowanie planów leczenia” – powiedział Marc Meier, dyrektor zarządzający Bosch Healthcare Solutions GmbH. „Wspólnie z Randox chcemy rozszerzyć zakres badań oferowanych przez urządzenie diagnostyczne Vivalytic. Nasze badania molekularne PCR są w pełni zautomatyzowane, dzięki czemu dają jednoznaczny rezultat bezpośrednio w punkcie pobrań, skracają czas oczekiwania i odciążają system opieki zdrowotnej” – dodał Meier.

Wykorzystując nowoczesną technologię we własnych laboratoriach i zakładach produkcyjnych, wspólnie z partnerami dążymy do długofalowego rozwoju w obszarze precyzyjnej diagnostyki

Stefan Hartung, prezes globalnego zarządu Robert Bosch GmbH

Partnerzy doskonale się uzupełniają: Bosch zapewnia kompetencje technologiczno-produkcyjne w obszarze badań molekularnych, rozwoju i produkcji mikroukładów oraz miniaturyzacji. Eksperci firmy pracowali nad uniwersalnym urządzeniem do diagnostyki molekularnej Vivalytic przez ponad dziesięć lat, a zespół Bosch Healthcare Solutions doprowadził projekt do etapu dojrzałości rynkowej. Z kolei Randox ma 40-letnie doświadczenie w projektowaniu i rozwijaniu wysoce czułych badań diagnostycznych in vitro z wykorzystaniem m.in. mikrofluidyki. To wszystko w połączeniu z doskonałą znajomością rynku oraz światową siecią sprzedaży i dystrybucji stwarza duże możliwości rozwoju. „Randox od zawsze dąży do poprawy stanu zdrowia na świecie i dostrzega potrzebę inwestycji w projekty badawczo-rozwojowe, które będą pomagać w wyborze ścieżki klinicznej w leczeniu różnych chorób. Diagnostyka stanowi nieodłączny element ochrony zdrowia, a nauka idealnie łączy się z technologią w obszarze o potencjalnie ogromnym znaczeniu, szczególnie w warunkach dużej presji” – powiedział dr Peter Fitzgerald, dyrektor zarządzający Randox Laboratories Ltd.

Bosch Healthcare Solutions i Randox współpracowały już podczas pandemii Covid-19. Wiosną 2020 roku Bosch wprowadził na rynek jeden z pierwszych na świecie całkowicie zautomatyzowanych testów PCR w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. W ciągu zaledwie kilku tygodni firma wspólnie z Randox przygotowała szybkie badanie do wykonywania urządzeniem diagnostycznym Vivalytic w gabinetach lekarskich, domach opieki, punktach pobrań i szpitalach.

Opieka zdrowotna na całym świecie zmierza ku decentralizacji i personalizacji diagnostyki, co umożliwia szybką interwencję i dostosowanie planów leczenia

Marc Meier, dyrektor zarządzający Bosch Healthcare Solutions GmbH

Cel rozwojowy: badanie BioMEMS w kierunku sepsy

Jednym z głównych celów współpracy rozwojowej z Randox jest wdrożenie wysokoczułego badania multiplex2 urządzeniem Vivalytic w kierunku sepsy. Sepsa to potencjalnie śmiertelne powikłanie3, które niekiedy występuje łącznie z różnymi chorobami zakaźnymi. To stan zagrożenia życia mogący skutkować niewydolnością wielonarządową, przez co wymaga natychmiastowego leczenia. Planowane badanie in vitro w kierunku sepsy po raz pierwszy ma się opierać na niezwykle innowacyjnej technologii BioMEMS opracowanej przez zespoły badawcze Bosch w Renningen i Bosch Healthcare Solutions w Waiblingen. „Wyznaczyliśmy sobie ambitny cel: wprowadzić funkcje wysokowydajnego układu opartego na technologii mikrosystemów w kasetach do urządzenia diagnostycznego Vivalytic. W ten sposób połączymy unikalne kompetencje Bosch w obszarze układów MEMS, badań molekularnych i mikrofluidyki” – powiedział Marc Meier.

Skuteczność leczenia sepsy zależy od szybkości rozpoznania i rozpoczęcia terapii. Obecne metody diagnostyczne są niewystarczające i czasochłonne. W oparciu o ponad dziesięcioletnie doświadczenie w diagnostyce chorób zakaźnych pracujemy nad nowoczesnym badaniem na sepsę z wykorzystaniem zaawansowanej, wysokoczułej technologii BioMEMS. Taki test mógłby zrewolucjonizować diagnostykę sepsy, co z kolei przyczyniłoby się do poprawy skuteczności leczenia i obniżenia umieralności w wyniku tego śmiertelnie groźnego powikłania” – powiedział dr Peter Fitzgerald.

Mniejsze i szybsze: droga od mikrofluidyki do nanofluidyki dzięki BioMEMS

Wydajny układ BioMEMS rozszerza działanie kaset Vivalytic o kolejną innowacyjną metodę diagnostyczną, umożliwiając jednoczesne i znacznie szybsze wykrywanie wielu różnych patogenów. Nazwa BioMEMS pochodzi od połączenia systemów mikroelektromechanicznych (ang. microelectromechanical systems, MEMS) i mikrofluidyki w obszarze technologii medycznych. Mikrofluidyka polega na przemieszczaniu mikroskopijnych ilości płynu na bardzo małej przestrzeni. Miniaturyzacja umożliwia zachodzenie jakościowych biochemicznych reakcji polimerazy łańcuchowej (PCR) jednocześnie na pojedynczym układzie BioMEMS. Dzięki nowej technologii BioMEMS jedna kaseta umożliwia całkowicie automatyczne przebadanie do 250 cech genetycznych4 (np. patogenów), co niekiedy zajmuje mniej niż 15 minut. To swego rodzaju bardzo złożone laboratorium wielkości smartfona. Dodatkowo BioMEMS ma uprościć i przyspieszyć adaptację nowych i dotychczasowych testów już na samym układzie. Obecnie wykorzystywane testy będzie można z łatwością rozszerzyć o dodatkowe funkcje. „Technologia BioMEMS otwiera nam drogę do nanofluidyki, gdzie poszczególne patogeny będą badane w naczyniach reakcyjnych grubości włosa” – dodał Meier. W tym celu Bosch planuje zwiększyć pojemność układu MEMS i rozszerzyć go o tzw. „nanopory”, czyli bardzo małe otwory, które umożliwią równoczesne zachodzenie jeszcze większej liczby procesów biochemicznych. W związku z postępującą miniaturyzacją rozwiązanie to można będzie wykorzystywać długofalowo także w onkologii. Produkcja układów BioMEMS ma się odbywać w zakładzie półprzewodników Bosch w Reutlingen, a biointegracja i montaż kaset – w Bosch Healthcare Solutions w Waiblingen.

Technologia BioMEMS otwiera nam drogę do nanofluidyki, gdzie poszczególne patogeny będą badane w naczyniach reakcyjnych grubości włosa

Marc Meier, dyrektor zarządzający Bosch Healthcare Solutions GmbH

Vivalytic: łatwość użycia w punkcie pobrań

Testy PCR w urządzeniu Bosch Vivalytic są nie tylko szybkie, ale także łatwe w obsłudze. Pobraną próbkę umieszcza się w kasecie z niezbędnymi odczynnikami, a następnie poddaje automatycznej analizie w urządzeniu Vivalytic. Do jego obsługi personel medyczny potrzebuje tylko krótkiego szkolenia, a to umożliwia szybką i ukierunkowaną diagnostykę bezpośrednio w miejscu badania – w gabinecie lekarskim czy w szpitalu – bez konieczności kierowania próbki do centralnego laboratorium, co często zajmuje wiele czasu.

Już teraz Bosch Healthcare Solutions dystrybuuje różne testy na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, m.in. SARS-CoV-2 – także w postaci testu łączonego i ze śliny – czy test różnicowy na obecność wirusów SARS-CoV-2, RSV i grypy. Ponadto oferuje testy na obecność patogenów chorób przenoszonych drogą płciową i MRSA/SA (tzw. bakterii szpitalnych). Latem tego roku firma planuje rozszerzyć ofertę o badania w kierunku krztuśca, infekcji dróg moczowych, zapalenia opon mózgowych, chlamydii i rzeżączki, grzybicy, a także trzy testy na choroby biegunkowe (norowirusa, clostridioides difficile, zapalenia naczyń związane z IgA).

Zdjęcia i grafiki do bezpłatnego wykorzystania przy publikacji informacji z powyższego materiału, z podpisem „fot. Bosch” lub „źródło Bosch”

2Wysokoczuły test PCR typu multiplex umożliwia wykrycie dużej liczby patogenów jednocześnie. Dla porównania, zwykłe badanie multiplex pozwala wykryć do 50, a lowplex/singleplex – do 10 patogenów.

3Na sepsę zapada rocznie 50 mln osób, z czego 11 mln umiera – tym samym odpowiada ona za ok. 20 proc. wszystkich zgonów na świecie. [https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31954465/].

4Cechy genetyczne pozwalają na wykrycie patogenów, takich jak wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty, oraz odporności tychże na leki, a także identyfikację mutacji genetycznych w guzach.

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia blisko 9 600 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 429 000 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 91,6 mld euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia blisko 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej informacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz