Suche

Informacje prasowe #Mobilność
udostepnij

Bosch napędza rozwój 6G

Perspektywa kolejnej generacji bezprzewodowych technologii mobilnych na Mobile World Congress 2023

  • Mobile World Congress 2023: Bosch i Nokia zapowiadają wspólne badania nad 6G w zakresie integracji komunikacji i czujników
  • Firma Bosch angażuje się w liczne projekty i sojusze, których efektem jest kształtowanie podstaw standardu 6G
  • Projekty 6G w znacznym stopniu przyczyniają się do zapewnienia technologicznej suwerenności Europy
  • Dr Andreas Müller: "6G znacznie zwiększy wydajność nowoczesnych technologii i otworzy drzwi do nowych rozwiązań"
Magdalena Kołomańska

Magdalena Kołomańska >

X

Prace badawczo-rozwojowe nad przyszłym standardem komunikacji mobilnej 6G nabierają tempa na całym świecie. Zarówno przedsiębiorstwa, jak i państwa masowo inwestują w rozwój tej technologii. Bosch wiedzie prym i aktywnie angażuje się w projekty, sojusze i inicjatywy zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, aby położyć ważne podwaliny pod przyszłe standardy technologii 6G. "6G będzie czymś znacznie więcej niż tylko infrastrukturą łączności; znacznie zwiększy wydajność samochodów obsługujących funkcję autonomicznej jazdy, inteligentnych miast i przemysłu połączonego (ang. connected industries). Dlatego właśnie 6G jest strategicznie ważną dziedziną technologii" – powiedział dr Andreas Müller, który zarządza działaniami w zakresie 6G w firmie Bosch. „Obecnie pracuje u nas około 40 osób zajmujących się technologią 6G. W ciągu najbliższych dwóch lat liczba ta prawdopodobnie się podwoi" – dodał Andreas Müller. Bosch inwestuje obecnie kilka milionów euro w badania i rozwój w zakresie 6G.

6G będzie czymś znacznie więcej niż tylko infrastrukturą łączności; znacznie zwiększy wydajność samochodów obsługujących funkcję autonomicznej jazdy, inteligentnych miast i przemysłu połączonego (ang. connected industries). Dlatego właśnie 6G jest strategicznie ważną dziedziną technologii

powiedział dr Andreas Müller, który zarządza działaniami w zakresie 6G w firmie Bosch.

Bosch i Nokia rozszerzają sojusz badawczy w zakresie 6G

Podczas targów Mobile World Congress 2023 w Barcelonie firmy Bosch i Nokia ogłosiły rozszerzenie sojuszu, który zawarły w 2017 roku w celu opracowania rozwiązań przemysłowych IoT w obszarze 5G – teraz ma on dotyczyć również nowej technologii 6G. Partnerzy prowadzą wspólne badania nad sieciami nowej generacji i sprawdzają możliwości wykorzystania 6G zarówno w obszarze komunikacji, jak i czujników.

Kompleksowe zaangażowanie Bosch na stopniu krajowym i międzynarodowym

Obecnie Bosch wnosi swoją wiedzę i doświadczenie do pięciu projektów w obszarze 6G. Projekty 6G-ICAS4Mobility, KOMSENS-6G i 6G-BRAINS koncentrują się przede wszystkim na integracji komunikacji i rozpoznawania otoczenia za pomocą czujników. Bosch jest liderem konsorcjum prowadzącego badania w ramach projektu 6G-ICAS4Mobility. Oprócz uwzględnienia kwestii istotnych dla ruchu drogowego, uzyskane wiedza i spostrzeżenia z projektu posłużą w szczególności jako techniczne podstawy dla zastosowań w komunikacji dronów, a także w Przemyśle 4.0 (np. w systemach transportu bez kierowcy). Tymczasem projekty 6G-ANNA oraz 6G-SHINE skupiają się na nowych strukturach łączności i mają na celu zwiększenie wydajności przyszłych architektur E/E w pojazdach lub komórkach robotów. Bosch bierze również aktywny i wiodący udział we wczesnych dyskusjach i działaniach związanych z przyszłymi standardami komunikacji mobilnej w ramach różnych sojuszy branżowych. Sojusz 5G Automotive Association (5GAA) skupia kluczowe firmy z branży motoryzacyjnej i telekomunikacyjnej, które współpracują nad opracowaniem rozwiązań dla mobilności przyszłości, podczas gdy 5G Alliance for Connected Industries and Automation (5GACIA) zrzesza firmy przemysłowe, których celem jest rozwój łączności w kontekście maszyn i urządzeń.

Sieci z szóstym zmysłem dzięki integracji technologii czujników

Kolejna generacja łączności mobilnej zintegruje między innymi nowe funkcje podobne do czujników sensorycznych. Dzięki 6G możliwe będzie wykrywanie położenia obiektów w obszarze zasięgu sieci bez konieczności wyposażania ich w moduł radiowy. 6G umożliwi ekstremalnie wysoką szybkość transmisji danych, sięgającą jednego terabita na sekundę, przy bardzo niskim opóźnieniu rzędu około 100 mikrosekund – czyli cztery razy szybciej niż uderzenie pioruna. Z pomocą cyfrowych bliźniaków umożliwi to na przykład monitorowanie i symulowanie rzeczywistych procesów produkcyjnych w świecie wirtualnym, bez ograniczeń czasowych i przestrzennych. Eksperci przewidują, że pierwszy standard 6G zostanie ukończony do 2028 roku. W ostatnich miesiącach kraje europejskie uruchomiły wiele projektów 6G, których celem jest wzmocnienie suwerenności technologicznej. W budżecie UE zarezerwowano prawie 900 mln euro do 2027 roku. Japonia i Stany Zjednoczone również wdrożyły odpowiednie programy inwestycyjne o łącznej wartości około 4,5 mld dolarów.

Zdjęcia i grafiki do bezpłatnego wykorzystania przy publikacji informacji z powyższego materiału, z podpisem „fot. Bosch” lub „źródło Bosch”.

Grupa Bosch jest wiodącym światowym dostawcą technologii i usług. Na całym świecie zatrudnia blisko 401 300 pracowników (stan na 31 grudnia 2021 roku). Według wstępnych danych, w 2021 r. firma wygenerowała sprzedaż na poziomie 78,8 mld euro. Jej działalność podzielona jest na cztery sektory biznesowe: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodący dostawca IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0, oraz mobilność połączonej w sieci. Bosch realizuje wizję mobilności, która jest zrównoważona, bezpieczna i ekscytująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie technologii czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować swoim klientom połączone, interdyscyplinarne rozwiązania z jednego źródła. Celem strategicznym Grupy Bosch jest ułatwianie życia w sieci dzięki produktom i rozwiązaniom, które zawierają sztuczną inteligencję (AI) albo zostały opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch poprawia jakość życia na całym świecie dzięki innowacyjnym produktom i usługom, które wzbudzają entuzjazm. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupa Bosch obejmuje spółkę Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w około 60 krajach. Łącznie z partnerami handlowymi i serwisowymi, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Bosch obejmuje prawie wszystkie kraje świata. Od pierwszego kwartału 2020 roku Grupa Bosch, posiadająca ponad 400 lokalizacji na całym świecie, jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Podstawą przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa jest jego siła innowacyjna. W 128 zakładach na całym świecie Bosch zatrudnia w dziale badań i rozwoju około 76 300 pracowników, z czego prawie 38 000 to inżynierowie oprogramowania.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861-1942) jako "Warsztat Mechaniki Precyzyjnej i Elektrotechniki". Szczególna struktura własnościowa spółki Robert Bosch GmbH gwarantuje swobodę przedsiębiorczości Grupy Bosch, umożliwiając przedsiębiorstwu długoterminowe planowanie i podejmowanie znacznych inwestycji z wyprzedzeniem w celu zabezpieczenia przyszłości. Dziewięćdziesiąt cztery procent kapitału zakładowego spółki Robert Bosch GmbH należy do Robert Bosch Stiftung GmbH, fundacji charytatywnej. Pozostałe udziały są w posiadaniu spółki Robert Bosch GmbH oraz spółki należącej do rodziny Bosch. Większość praw głosu należy do Robert Bosch Industrietreuhand KG. Funkcje związane z własnością przedsiębiorstwa są realizowane przez fundusz powierniczy.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?