Suche

Informacje prasowe #Mobilność
udostepnij

Bosch napędza rozwój 6G

  • Mobile World Congress 2023: Bosch i Nokia zapowiadają wspólne badania nad 6G w zakresie integracji komunikacji i czujników
  • Firma Bosch angażuje się w liczne projekty i sojusze, których efektem jest kształtowanie podstaw standardu 6G
  • Projekty 6G w znacznym stopniu przyczyniają się do zapewnienia technologicznej suwerenności Europy
  • Dr Andreas Müller: "6G znacznie zwiększy wydajność nowoczesnych technologii i otworzy drzwi do nowych rozwiązań"
Magdalena Kołomańska

Magdalena Kołomańska >

X

Prace badawczo-rozwojowe nad przyszłym standardem komunikacji mobilnej 6G nabierają tempa na całym świecie. Zarówno przedsiębiorstwa, jak i państwa masowo inwestują w rozwój tej technologii. Bosch wiedzie prym i aktywnie angażuje się w projekty, sojusze i inicjatywy zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym, aby położyć ważne podwaliny pod przyszłe standardy technologii 6G. "6G będzie czymś znacznie więcej niż tylko infrastrukturą łączności; znacznie zwiększy wydajność samochodów obsługujących funkcję autonomicznej jazdy, inteligentnych miast i przemysłu połączonego (ang. connected industries). Dlatego właśnie 6G jest strategicznie ważną dziedziną technologii" – powiedział dr Andreas Müller, który zarządza działaniami w zakresie 6G w firmie Bosch. „Obecnie pracuje u nas około 40 osób zajmujących się technologią 6G. W ciągu najbliższych dwóch lat liczba ta prawdopodobnie się podwoi" – dodał Andreas Müller. Bosch inwestuje obecnie kilka milionów euro w badania i rozwój w zakresie 6G.

6G będzie czymś znacznie więcej niż tylko infrastrukturą łączności; znacznie zwiększy wydajność samochodów obsługujących funkcję autonomicznej jazdy, inteligentnych miast i przemysłu połączonego (ang. connected industries). Dlatego właśnie 6G jest strategicznie ważną dziedziną technologii

powiedział dr Andreas Müller, który zarządza działaniami w zakresie 6G w firmie Bosch.

Bosch i Nokia rozszerzają sojusz badawczy w zakresie 6G

Podczas targów Mobile World Congress 2023 w Barcelonie firmy Bosch i Nokia ogłosiły rozszerzenie sojuszu, który zawarły w 2017 roku w celu opracowania rozwiązań przemysłowych IoT w obszarze 5G – teraz ma on dotyczyć również nowej technologii 6G. Partnerzy prowadzą wspólne badania nad sieciami nowej generacji i sprawdzają możliwości wykorzystania 6G zarówno w obszarze komunikacji, jak i czujników.

Kompleksowe zaangażowanie Bosch na stopniu krajowym i międzynarodowym

Obecnie Bosch wnosi swoją wiedzę i doświadczenie do pięciu projektów w obszarze 6G. Projekty 6G-ICAS4Mobility, KOMSENS-6G i 6G-BRAINS koncentrują się przede wszystkim na integracji komunikacji i rozpoznawania otoczenia za pomocą czujników. Bosch jest liderem konsorcjum prowadzącego badania w ramach projektu 6G-ICAS4Mobility. Oprócz uwzględnienia kwestii istotnych dla ruchu drogowego, uzyskane wiedza i spostrzeżenia z projektu posłużą w szczególności jako techniczne podstawy dla zastosowań w komunikacji dronów, a także w Przemyśle 4.0 (np. w systemach transportu bez kierowcy). Tymczasem projekty 6G-ANNA oraz 6G-SHINE skupiają się na nowych strukturach łączności i mają na celu zwiększenie wydajności przyszłych architektur E/E w pojazdach lub komórkach robotów. Bosch bierze również aktywny i wiodący udział we wczesnych dyskusjach i działaniach związanych z przyszłymi standardami komunikacji mobilnej w ramach różnych sojuszy branżowych. Sojusz 5G Automotive Association (5GAA) skupia kluczowe firmy z branży motoryzacyjnej i telekomunikacyjnej, które współpracują nad opracowaniem rozwiązań dla mobilności przyszłości, podczas gdy 5G Alliance for Connected Industries and Automation (5GACIA) zrzesza firmy przemysłowe, których celem jest rozwój łączności w kontekście maszyn i urządzeń.

Sieci z szóstym zmysłem dzięki integracji technologii czujników

Kolejna generacja łączności mobilnej zintegruje między innymi nowe funkcje podobne do czujników sensorycznych. Dzięki 6G możliwe będzie wykrywanie położenia obiektów w obszarze zasięgu sieci bez konieczności wyposażania ich w moduł radiowy. 6G umożliwi ekstremalnie wysoką szybkość transmisji danych, sięgającą jednego terabita na sekundę, przy bardzo niskim opóźnieniu rzędu około 100 mikrosekund – czyli cztery razy szybciej niż uderzenie pioruna. Z pomocą cyfrowych bliźniaków umożliwi to na przykład monitorowanie i symulowanie rzeczywistych procesów produkcyjnych w świecie wirtualnym, bez ograniczeń czasowych i przestrzennych. Eksperci przewidują, że pierwszy standard 6G zostanie ukończony do 2028 roku. W ostatnich miesiącach kraje europejskie uruchomiły wiele projektów 6G, których celem jest wzmocnienie suwerenności technologicznej. W budżecie UE zarezerwowano prawie 900 mln euro do 2027 roku. Japonia i Stany Zjednoczone również wdrożyły odpowiednie programy inwestycyjne o łącznej wartości około 4,5 mld dolarów.

Zdjęcia i grafiki do bezpłatnego wykorzystania przy publikacji informacji z powyższego materiału, z podpisem „fot. Bosch” lub „źródło Bosch”.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia 9 580 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami w Polsce za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 427 600 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku firma wygenerowała na świecie obrót w wysokości 91,6 mld euro (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i zintegrowanej w sieci mobilności. Bosch dąży do tego, aby mobilność była zrównoważona, bezpieczna i fascynująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia około 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej imformacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?