Suche

Informacje prasowe #Working at Bosch
udostepnij

Innowacyjny projekt Welcome #LikeABosch z nagrodą Siła Przyciągania

  • Projekt onboardingowy firmy Robert Bosch został doceniony w konkursie Siła Przyciągania, którego celem jest nagrodzenie dobrych praktyk z obszaru employer brandingu i HR.
  • Welcome #LikeABosch otrzymał nagrodę główną w kategorii „Onboarding w nowym modelu pracy”.
  • Jury doceniło innowacyjną platformę stworzoną w ramach projektu, która stała się centralnym narzędziem procesu wdrożeniowego w organizacji.
Magdalena Kołomańska

Magdalena Kołomańska >

X

Siła Przyciągania to konkurs z obszaru employer brandingu i HR organizowany od 2016 roku przez redakcję dziennika Puls Biznesu. Jego celem jest wyłonienie kampanii, inicjatyw i akcji, które skutecznie zachęcają kandydatów do podjęcia pracy w danej firmie, a jednocześnie dbają o rozwój i satysfakcję swoich pracowników oraz pozwalają budować z nimi długofalowe relacje. Nagrodzone przedsięwzięcia mają stanowić wzory do naśladowania i być inspiracją dla innych firm.

Firma Robert Bosch, dostawca technologii i usług, jest w Polsce reprezentowana przez cztery spółki, które w sumie zatrudniają ponad 9 500 pracowników. Co miesiąc do Bosch dołącza około 40 nowych osób. To z myślą o nich firma wdrożyła unikatowy projekt onboardingowy Welcome #LikeABosch, który w tegorocznej edycji konkursu otrzymał nagrodę główną w kategorii „Onboarding w nowym modelu pracy”. Kapituła konkursowa doceniła innowacyjne i kompleksowe podejście firmy do procesu zaaklimatyzowania się nowych pracowników, realizowane w praktyce dzięki nowoczesnej aplikacji Gamfi Onboarding.

„W Bosch od zawsze przykładamy dużą wagę do właściwego wdrożenia nowo zatrudnionych osób oraz dbamy o ich zaangażowanie i rozwój. Umożliwiamy zmianę obszarów odpowiedzialności, podnoszenie kompetencji i poszerzanie wiedzy. Żywimy też głęboki szacunek do życia prywatnego każdego pracownika i jego prawa do odpoczynku, dlatego work-life balance to u nas nie teoria, a powszechna praktyka. Jednocześnie zawsze aspirujemy do tego, aby stawać się jeszcze lepsi, kreować nowe trendy i wzorcowe rozwiązania. Każdy doskonale wie, jak trudne są pierwsze tygodnie w nowym miejscu zatrudnienia. Postanowiliśmy więc zrobić wszystko, żeby u nas były one łatwe i przyjemne, a jednocześnie merytoryczne i zapewniające niezbędne wsparcie. Tak narodził się pomysł projektu Welcome #LikeABosch” – zdradziła kulisy przedsięwzięcia Izabela Pipka, dyrektorka HR w Bosch Polska.

Stworzona w ramach nagrodzonego projektu aplikacja Gamfi Onboarding stała się centralnym narzędziem procesu wdrożeniowego. Platforma umożliwia stałe podtrzymywanie kontaktu z pracownikiem jeszcze na etapie pre-onboardingowym, przed dołączeniem do organizacji, gdyż cały proces wdrożenia rozpoczyna się z chwilą podjęcia pozytywnej decyzji o zatrudnieniu. Dzięki temu już od pierwszego dnia pracy nowa osoba czuje się dużo pewniej i swobodniej. Następnie aplikacja prowadzi pracownika krok po kroku przez wszystkie etapy procesu: wskazuje kolejne zadania do wykonania, edukuje z kluczowych tematów (w tym bezpieczeństwa informacji, bezpieczeństwa fizycznego czy segregacji odpadów) i dostarcza innych niezbędnych informacji. Platforma umożliwia nowemu pracownikowi odbycie szkoleń w dogodnym dla niego czasie (w formule hybrydowej lub całkowicie online), a nowe osoby mają dodatkowo możliwość powrotu do materiałów i zweryfikowania swojej wiedzy, jak i informacji w nich zawartych. Co więcej, aplikacja została zaprojektowana w taki sposób, aby jej forma była jak najciekawsza i najbardziej angażująca dla pracownika. W tym celu wykorzystuje szereg różnych sposobów serwowania treści, w tym rozwiązania grywalizacyjne.

Narzędzie przydaje się jednak nie tylko do wdrażania nowych osób. „Zależy nam na budowaniu długofalowych relacji z naszymi pracownikami. Chcemy, żeby czuli się doceniani, wspierani i zaopiekowani nie tylko na początku współpracy. Dlatego stworzyliśmy oddzielne ścieżki do tzw. reboardingu, kierowanego m.in. do mam powracających z urlopu macierzyńskiego. W czasie dłuższej nieobecności w organizacji może się wiele zmienić. Uznaliśmy, że zapewnienie profesjonalnego wsparcia w odnalezieniu się na powrót w strukturach firmy przyczyni się do podniesienia komfortu i satysfakcji naszych pracowniczek” – powiedziała Izabela Pipka. Aplikacja umożliwiła jednocześnie usprawnienie pracy hiring managerów, pozwalając na przykład zastąpić szereg rozproszonych działań, które do tej pory byłyby prowadzone w analogowym procesie i wymagały m.in. ręcznego przekazywania wielu różnych pojedynczych plików, materiałów i informacji.

„Niezmiernie cieszymy się z przyznanej nagrody, ale przede wszystkim jesteśmy dumni z pozytywnych efektów naszego projektu onboardingowego. Bosch to ludzie – pomocni, trzymający się razem i grający do jednej bramki. Jesteśmy ekspertami w tym, co robimy i chętnie dzielimy się swoim doświadczeniem i wiedzą. Nagroda główna w konkursie Siła Przyciągania dziennika Puls Biznesu w kategorii „Onboarding w nowym modelu pracy” to potwierdzenie, że obraliśmy słuszny i pożądany kierunek działań i że warto go rozwijać. Mamy także nadzieję, że zachęci to inne firmy do silniejszego zaangażowania w budowanie trwałych relacji z pracownikami i szerzenia wzorcowych praktyk employer brandingowych. W Bosch mówimy, że dobry onboarding to dobry pracownik. Rzetelne wdrożenie merytoryczne oraz zapewnienie przyjaznej, pomocnej atmosfery między współpracownikami oraz między pracownikami a ich przełożonymi to podstawa tego, aby szybko odnaleźć się w nowym miejscu pracy i móc w stu procentach rozwijać w nim swój potencjał” – podsumowała dyrektorka HR Bosch Polska.

Zdjęcia i grafiki do bezpłatnego wykorzystania przy publikacji informacji

z powyższego materiału, z podpisem „fot. Bosch” lub „źródło Bosch”.

Tags: biznes

Grupa Bosch jest wiodącym światowym dostawcą technologii i usług. Na całym świecie zatrudnia blisko 401 300 pracowników (stan na 31 grudnia 2021 roku). Według wstępnych danych, w 2021 r. firma wygenerowała sprzedaż na poziomie 78,8 mld euro. Jej działalność podzielona jest na cztery sektory biznesowe: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodący dostawca IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0, oraz mobilność połączonej w sieci. Bosch realizuje wizję mobilności, która jest zrównoważona, bezpieczna i ekscytująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie technologii czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować swoim klientom połączone, interdyscyplinarne rozwiązania z jednego źródła. Celem strategicznym Grupy Bosch jest ułatwianie życia w sieci dzięki produktom i rozwiązaniom, które zawierają sztuczną inteligencję (AI) albo zostały opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch poprawia jakość życia na całym świecie dzięki innowacyjnym produktom i usługom, które wzbudzają entuzjazm. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupa Bosch obejmuje spółkę Robert Bosch GmbH oraz około 440 spółek zależnych i regionalnych w około 60 krajach. Łącznie z partnerami handlowymi i serwisowymi, globalna sieć produkcyjna, inżynieryjna i handlowa Bosch obejmuje prawie wszystkie kraje świata. Od pierwszego kwartału 2020 roku Grupa Bosch, posiadająca ponad 400 lokalizacji na całym świecie, jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Podstawą przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa jest jego siła innowacyjna. W 128 zakładach na całym świecie Bosch zatrudnia w dziale badań i rozwoju około 76 300 pracowników, z czego prawie 38 000 to inżynierowie oprogramowania.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1886 roku w Stuttgarcie przez Roberta Boscha (1861-1942) jako "Warsztat Mechaniki Precyzyjnej i Elektrotechniki". Szczególna struktura własnościowa spółki Robert Bosch GmbH gwarantuje swobodę przedsiębiorczości Grupy Bosch, umożliwiając przedsiębiorstwu długoterminowe planowanie i podejmowanie znacznych inwestycji z wyprzedzeniem w celu zabezpieczenia przyszłości. Dziewięćdziesiąt cztery procent kapitału zakładowego spółki Robert Bosch GmbH należy do Robert Bosch Stiftung GmbH, fundacji charytatywnej. Pozostałe udziały są w posiadaniu spółki Robert Bosch GmbH oraz spółki należącej do rodziny Bosch. Większość praw głosu należy do Robert Bosch Industrietreuhand KG. Funkcje związane z własnością przedsiębiorstwa są realizowane przez fundusz powierniczy.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, https://twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?