Suche

Informacje prasowe #Connected mobility
udostepnij

Bezpiecznie i komfortowo z punktu A do B: usługa Ridecare firmy Bosch utrzymuje pojazdy carsharingu w nienagannym stanie

Projekty pilotażowe z dostawcami carsharingu w Europie, Ameryce Północnej i Azji

  • Światowa nowość: usługi Ridecare firmy Bosch wykorzystują tylko jeden zespół czujników do wykrywania uszkodzeń nadwozia i dymu wewnątrz pojazdu.
  • Dane są oceniane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
  • Największy potencjał wzrostu inteligentnych rozwiązań w zakresie mobilności jest w Europie.
Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

Stuttgart, Niemcy – Pierwszą standardową funkcją Ridecare jest wykrywanie dymu wewnątrz pojazdu i uszkodzeń jego nadwozia. W tym celu Bosch łączy skrzynkę z czujnikami w pojeździe z opartą na chmurze analizą danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dzięki temu dostawcy usługi carsharingu mogą otrzymywać ważne informacje o tym, czy pojazd miał stłuczkę lub czy ktoś w nim palił. Naprawy lub czyszczenie można wtedy przeprowadzać szybciej i zgodnie z potrzebami, optymalizując zarządzanie flotą.

„W przypadku carsharingu jednym z głównych kluczy do zadowolenia klientów jest zapewnienie im przez cały czas bezpiecznej i przyjemnej jazdy. Dzięki rozwiązaniom Ridecare firma Bosch wyznacza nowy standard dla jeszcze lepszej obsługi klienta na rynku udostępniania aut” – mówi Harald Kröger, członek zarządu Robert Bosch GmbH. Firma Bosch pracuje obecnie nad projektami pilotażowymi z wiodącymi dostawcami carsharingu w Azji, Ameryce Północnej i w Niemczech z myślą o uruchomieniu produkcyjnej wersji systemu wykrywania dymu i uszkodzeń. Firma niedawno otrzymała również oficjalną aprobatę dla tego systemu od TÜV Süd, w tym potwierdzenie niezawodności usług flotowych.

Ridecare tworzy przejrzystość

Dostawcy usług carsharingu zazwyczaj otrzymują niewiele informacji, jeśli w ogóle, o tym, co działo się z autem w okresie wynajmu. Podczas gdy użytkownicy często sami zgłaszają przypadki poważnych uszkodzeń samochodu, to dostawcy są zwykle obarczani kosztami naprawy domniemanych drobnych uszkodzeń. Ponoszą także koszty profesjonalnego czyszczenia wnętrza w sytuacji, kiedy okazało się, że poprzedni użytkownik palił w aucie i się do tego nie przyznał. Rozwiązania Ridecare firmy Bosch mogą teraz zapewnić dostawcom usług carsharingu jasność zamiast domysłów: skrzynka z czujnikami w pojeździe wykrywa zarówno dym tytoniowy we wnętrzu, jak i uszkodzenia poszycia. Wykrywanie tego typu uszkodzeń za pomocą tylko jednego czujnika jest nowością w branży. Dostępne do tej pory rozwiązania potrafiły wykryć dym lub kolizję, ale nie obie rzeczy. „Połączony system wykrywania dymu i uszkodzeń firmy Bosch to pierwsze na świecie rozwiązanie seryjne, które może niezawodnie wykrywać i bezspornie zgłaszać zarówno wgniecenia, jak i dym w samochodzie” – mówi Kroeger. Dodatkowo czujniki w skrzynce są tak precyzyjne, że potrafią wykryć nie tylko wypadki drogowe, ale nawet przypadkowe stłuczki podczas parkowania. Co więcej, obejmuje to drobne kolizje z udziałem pojazdu z carsharingu, który jest zaparkowany w centrum miasta i obecnie nie jest wynajmowany. W rezultacie dostawcy carsharingu mogą bezpośrednio określić, kto spowodował szkodę lub palił papierosy w pojeździe.

Bosch łączy sztuczną inteligencję z internetem rzeczy

Innowacyjne usługi flotowe firmy Bosch obejmują skrzynkę z czujnikami zainstalowaną na stałe od wewnątrz na przedniej szybie współdzielonych pojazdów, a także inteligentne oprogramowanie do analizy danych w chmurze. Gdy tylko informacje z czujników o kolizji lub dymie we wnętrzu pojazdu zostaną przesłane do zaplecza w chmurze, Bosch może wykorzystać metody sztucznej inteligencji (AI) do określenia intensywności uderzenia i sklasyfikowania go dla operatora floty. Inteligentne algorytmy uwzględniają zarówno dane dotyczące dynamiki jazdy pojazdu, jak i dodatkowe informacje, takie jak stan drogi. Oznacza to, że dostawcy usług carsharingu mogą dokładnie wiedzieć, czy uszkodzenie jest jedynie kosmetyczne, czy też wymaga natychmiastowej oceny i naprawy, aby przywrócić sprawność pojazdu. „Usługi Ridecare firmy Bosch to kolejna demonstracja potencjału AIoT – połączenia sztucznej inteligencji i internetu rzeczy. W przyszłości skorzystają na tym również użytkownicy usług udostępniania” – mówi Kroeger. Co więcej, dzięki analizie danych AI, Bosch może także określić, w którym miejscu pojazd został uszkodzony, na przykład na tylnym zderzaku lub nawet w podwoziu. Ułatwia to stworzenie dokumentacji i wycenę uszkodzeń. Jeśli dane ze skrzynki z czujnikami zostaną później połączone ze zdjęciami uszkodzeń, to operatorzy flot i usług mobilnych mogą uzyskać na żądanie szacunkowe koszty naprawy.

Cyfrowe rozwiązanie do zarządzania flotą

Dla dostawców carsharingu szybkie i przejrzyste dokumentowanie uszkodzeń poszczególnych pojazdów we flocie jest niezwykle ważne, ponieważ jest to jedyny sposób na poprawienie bezpieczeństwa ruchu i zminimalizowanie przestojów. Oprócz klasyfikacji szkód, usługi Ridecare informują również dokładnie dostawcę carsharingu, gdzie i kiedy zdarzył się wypadek oraz kiedy ktoś palił w samochodzie. Informacje te umożliwiają menedżerom floty i dostawcom usług mobilności utrzymanie pojazdów w idealnym stanie przez cały czas oraz poprawienie komfortu kierowcom i pasażerom.

Pomimo spadku popytu na usługi carsharingu spowodowanego pandemią koronawirusa, eksperci przewidują ich boom: rynek usług związanych z mobilnością przy użyciu pojazdów wypożyczanych jest obecnie wart 127 miliardów dolarów w Europie, z czego 17 miliardów dolarów przypada na rynek niemiecki. Firma konsultingowa Strategy& szacuje, że ten potencjał sprzedaży może wzrosnąć w Europie ponad czterokrotnie do 549 miliardów dolarów do 2035 roku.

Publikacja zdjęć z dopiskiem: Fot. Bosch

Kontakt w sprawie zapytań prasowych:

Łukasz Kałucki

lukasz.kalucki@pl.bosch.com

+48 22 715 48 05

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia 9 580 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami w Polsce za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 427 600 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku firma wygenerowała na świecie obrót w wysokości 91,6 mld euro (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i zintegrowanej w sieci mobilności. Bosch dąży do tego, aby mobilność była zrównoważona, bezpieczna i fascynująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia około 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej imformacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?