Suche

Informacje prasowe #Electrified mobility
udostepnij

Bosch wprowadza pierwszy na świecie kabel do ładowania elektrycznych samochodów bez skrzynki sterującej

  • Lekki: kabel Bosch nie wymaga wbudowanej skrzynki sterującej typu In-Cable Control Box (ICCB) i przy wadze poniżej trzech kilogramów jest lżejszy o 40 procent od konwencjonalnego kabla do ładowania
  • Inteligentny: zintegrowane systemy sterowania i bezpieczeństwa umożliwiają niezawodne monitorowanie mocy ładowania i temperatury
  • Elastyczny w użyciu: czy w domu, czy w podróży, dzięki adapterom do wtyczek typu 2 i wtyczek domowych nie jest już potrzebny drugi kabel do ładowania
Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

Stuttgart / Monachium, Niemcy – Ładowanie samochodów elektrycznych jeszcze nigdy nie było tak proste: nowy, inteligentny, uniwersalny kabel do ładowania firmy Bosch ze zintegrowanymi systemami sterowania i bezpieczeństwa nie wymaga „charging brick” – jak potocznie nazywa się nieporęczną i ciężką skrzynkę sterującą typu In-Cable Control Box (ICCB) – również podczas ładowania z gniazdka 230 V. Dzięki temu kabel do inteligentnego ładowania (ang. Flexible Smart Charging Cable), który ma swoją światową premierę na targach IAA Mobility 2021, waży niecałe trzy kilogramy, czyli 40 procent mniej niż konwencjonalne kable ze skrzynką ICCB. Zaawansowany technicznie kabel oszczędza nie tylko na wadze, ale także miejsce w bagażniku, ponieważ jest wyposażony w adaptery do wtyczek typu 2 i wtyczek domowych. Kierowcy, którzy chcą mieć swobodę wyboru, czy ładować z gniazdka w domu, czy na stacji w drodze, nie potrzebują już drugiego kabla. W efekcie ładowanie samochodów elektrycznych nigdy nie było tak proste. „Dzięki temu uniwersalnemu kablowi do ładowania, Bosch sprawia, że elektromobilność jest jeszcze bardziej przyjazna dla użytkownika” – mówi dr Uwe Gackstatter, prezes działu Bosch Powertrain Solutions. „Chcemy, aby nowe kable stały się standardowym wyposażeniem pojazdów elektrycznych”. Bosch planuje rozpocząć sprzedaż kabla producentom pojazdów i kierowcom w połowie 2022 roku.

Jeden kabel do każdego ładowania: w domu i w podróży z mocą do 22 kW

Kabel trójfazowy umożliwia ładowanie tak zwane Mode-2 i Mode-3 prądem zmiennym z mocą do 22 kilowatów. Dzięki Flexible Smart Charging Cable nie ma potrzeby korzystania z wallboxa podczas ładowania w domu. Tego oczekują klienci. W Europie 84 procent kierowców samochodów elektrycznych ładuje swój pojazd wieczorem lub w nocy w domu (źródło: newmotion EV Driver Survey 2020). Technika zintegrowana w każdej wtyczce sprawia, że proces ładowania jest bezpieczny i sprawnie przebiega. Wtyczka typu 2 na końcu kabla od strony pojazdu zawiera komponenty do sterowania i monitorowania mocy ładowania. Znajdująca się z drugiej strony wtyczka domowa z adapterem mieści kontrolę temperatury i wyłącznik różnicowoprądowy. Gwarantuje to, że nawet podczas regularnego ładowania z domowego gniazdka z mocą do 2,3 kW nie dojdzie do przeciążenia ani przegrzania. W razie potrzeby system bezpieczeństwa wyłącza ładowanie, zanim sytuacja stanie się krytyczna.

Know-how w zakresie miniaturyzacji: Bosch zmniejsza wbudowaną technikę trzykrotnie

Aby można było umieścić systemy sterowania i bezpieczeństwa w kompaktowych wtyczkach kabla, projektanci firmy Bosch znacznie zmniejszyli rozmiar elementów elektronicznych w porównaniu z poprzednimi aplikacjami w skrzynkach sterujących. Tutaj skorzystali z know-how w zakresie miniaturyzacji, które firma stale rozwija. „Flexible Smart Charging Cable jest doskonałym przykładem tego, jak Bosch wykorzystuje innowacyjne, zaawansowane rozwiązania, aby ułatwić codzienne życie, jednocześnie pomagając elektromobilności osiągnąć szerszą akceptację” – mówi Gackstatter. Co więcej, nowy kabel został opracowany w bardzo krótkim czasie: zespołowi projektantów udało się go stworzyć w ciągu zaledwie 18 miesięcy.

Lider innowacji: Bosch rozszerza portfolio w zakresie elektromobilności

Inteligentny kabel do ładowania to nowy dodatek do portfolio produktów dla elektromobilności Bosch. Firma przyjmuje zintegrowane podejście w tym obszarze. Jako lider innowacji, Bosch ma szersze portfolio elektrycznych układów napędowych niż jakakolwiek inna firma – od e-rowerów przez samochody osobowe po maszyny budowlane. Ta oferta obejmuje rozwiązania zarówno do układów napędowych wykorzystujących akumulatory, jak i ogniwa paliwowe. Zawiera ona również usługi ładowania oraz usługę zarządzania baterią w chmurze (Battery-in-the-Cloud) w celu poprawy wydajności i żywotności akumulatorów. Ponadto Bosch rozpoczął działalność w zakresie dostarczania fabrycznego wyposażenia do produkcji akumulatorów.

Zdjęcie do bezpłatnej publikacji z podpisem: Fot. Bosch

Kontakt w sprawie zapytań prasowych:

Łukasz Kałucki

lukasz.kalucki@pl.bosch.com

+48 22 715 48 05

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia 9 580 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami w Polsce za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 427 600 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku firma wygenerowała na świecie obrót w wysokości 91,6 mld euro (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i zintegrowanej w sieci mobilności. Bosch dąży do tego, aby mobilność była zrównoważona, bezpieczna i fascynująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia około 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej imformacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?