Suche

Informacje prasowe #Technika motoryzacyjna

Bosch i Microsoft stworzą cyfrową platformę ułatwiającą integrację samochodów z chmurą obliczeniową

  • Szybszy rozwój i aktualizacja oprogramowania w całym okresie eksploatacji pojazdu
  • Połączenie wiedzy eksperckiej z zakresu motoryzacji i chmur obliczeniowych pozwoli stworzyć nową generację oprogramowania dla pojazdów
Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

Bosch i Microsoft łączą siły, aby stworzyć platformę cyfrową, która zintegruje samochody z wirtualną chmurą obliczeniową. Celem współpracy jest uproszczenie i przyspieszenie rozwoju i aktualizacji oprogramowania pojazdów w całym okresie ich eksploatacji, zgodnie z normami jakości branży motoryzacyjnej. Nowa platforma będzie oparta na usłudze Microsoft Azure i będzie zawierać moduły oprogramowania Bosch. Rozwiązanie pozwoli na tworzenie i zdalne aktualizowanie oprogramowania jednostek sterujących i komputerów pojazdów.

Kolejnym celem współpracy będzie opracowanie narzędzi, które poprawią efektywność procesu tworzenia oprogramowania. Zwiększy to innowacyjność i zmniejszy koszty prac, także w projektach, w których uczestniczy kilka firm. Dla kierowców platforma ta będzie oznaczać szybszy dostęp do nowych funkcji i usług cyfrowych w ich pojazdach. Wspólny projekt połączy obszerną wiedzę ekspercką w zakresie oprogramowania, elektroniki i systemów wiodącego dostawcy branży motoryzacyjnej jakim jest Bosch, z know-how w dziedzinie inżynierii oprogramowania i chmur obliczeniowych, którym dysponuje Microsoft. Obie firmy zamierzają wdrożyć nową platformę cyfrową dla pierwszych prototypowych pojazdów do końca 2021 roku.

„Bosch już dzisiaj zapewnia bezpieczne aktualizacje oprogramowania samochodów w sposób zdalny. Tworząc kompleksową cyfrową platformę dla pojazdów, chcemy jeszcze bardziej ułatwić producentom samochodów opracowywanie nowych funkcji i szybsze wprowadzanie ich na drogi” – mówi Dr Markus Heyn, członek Zarządu Robert Bosch GmbH. „Nasza współpraca z Bosch łączy wiedzę ekspercką jednego z wiodących dostawców w branży motoryzacyjnej z możliwościami chmury Microsoft, sztucznej inteligencji i GitHub” – mówi Scott Guthrie, wiceprezes Zarządu, Cloud + AI, Microsoft. „W związku z tym, że oprogramowanie staje się głównym czynnikiem wyróżniającym w branży motoryzacyjnej, naszym celem jest wsparcie firm w szybszym dostarczaniu unikatowych usług w samochodach osobowych i flotach komercyjnych na dużą skalę”.

Wspólne tworzenie przyszłości branży motoryzacyjnej

Oprogramowanie będzie odgrywało coraz większą rolę w pojazdach. Nowe trendy, takie jak elektromobilność, pojazdy autonomiczne oraz nowoczesne usługi w zakresie mobilności, nie byłyby bez niego możliwe. Wiąże się to jednak z koniecznością wykonywania częstszych aktualizacji tego oprogramowania. Surowe wymogi bezpieczeństwa obowiązujące przez cały okres eksploatacji pojazdu sprawiają, że zdalne aktualizacje i usługi cyfrowe dla samochodów są bardzo złożone. Szeroka gama dostępnych serii i modeli samochodów powoduje, że jest to jeszcze większe wyzwanie. Wspólny projekty wykorzysta szeroką wiedzę Bosch w zakresie architektury elektrycznych i elektronicznych jednostek sterujących i komputerów pojazdów, która jest niezbędna w przypadku zdalnych aktualizacji dla pojazdów. Firma wniesie też swoje doświadczenie, produkty oparte na oprogramowaniu oraz narzędzia programistyczne dla samochodów. „Posiadanie kompleksowej platformy cyfrowej łączącej pojazd z chmurą obliczeniową zmniejszy złożoność procesu tworzenia oprogramowania i jego integracji z systemami pojazdu. Dzięki temu stworzymy warunki do zdalnych aktualizacji, które będą działały w pojazdach tak samo sprawnie jak aktualizacje na smartfonach” – mówi Heyn. Platforma znacznie ograniczy złożoność zdalnych aktualizacji. Pomoże to zapewnić pojazdom zawsze aktualne oprogramowanie – chmura i oprogramowanie pojazdu będą działały w ramach tej samej architektury.

Nowe usługi dla programistów

Bosch i Microsoft planują też wzbogacić istniejące narzędzia programistyczne, co pozwoli producentom i dostawcom samochodów uprościć i przyspieszyć tworzenie własnego oprogramowania, jednocześnie dostosowując się do unikalnych wyzwań branży motoryzacyjnej. Firmy mają też zamiar wykorzystać platformę GitHub, aby upublicznić istotne elementy kodu źródłowego nowej platformy cyfrowej i zachęcić do współdzielenia kodu oraz wymiany najlepszych praktyk w branży.

Tags: software

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 403 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2019). Według wstępnych danych finansowych, w 2019 roku spółka wygenerowała obrót w wysokości 77,9 miliarda euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch Sp. z o.o.; Bosch Rexroth Sp. z o.o.; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.; i sia Abrasives Sp. z o.o. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia ponad 7 400 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2018). W 2018 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 5,4 mld złotych. Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2018). W 2018 roku spółka wygenerowała obrót w wysokości 78,5 miliarda euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu. Wykorzystując swoje doświadczenie w technologii sensorów, oprogramowaniu i usługach, a także własną chmurę obliczeniową, Bosch oferuje swoim klientom zintegrowane rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas” Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 460 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż i produkcję, działalność badawczo-rozwojową i sprzedaż niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Bosch zatrudnia 68 700 pracowników w działach badań i rozwoju w 130 ośrodkach R&D na całym świecie.

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?