Suche

Informacje prasowe #Technika motoryzacyjna
udostepnij

Bosch i Microsoft stworzą cyfrową platformę ułatwiającą integrację samochodów z chmurą obliczeniową

  • Szybszy rozwój i aktualizacja oprogramowania w całym okresie eksploatacji pojazdu
  • Połączenie wiedzy eksperckiej z zakresu motoryzacji i chmur obliczeniowych pozwoli stworzyć nową generację oprogramowania dla pojazdów
Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki

X

Bosch i Microsoft łączą siły, aby stworzyć platformę cyfrową, która zintegruje samochody z wirtualną chmurą obliczeniową. Celem współpracy jest uproszczenie i przyspieszenie rozwoju i aktualizacji oprogramowania pojazdów w całym okresie ich eksploatacji, zgodnie z normami jakości branży motoryzacyjnej. Nowa platforma będzie oparta na usłudze Microsoft Azure i będzie zawierać moduły oprogramowania Bosch. Rozwiązanie pozwoli na tworzenie i zdalne aktualizowanie oprogramowania jednostek sterujących i komputerów pojazdów.

Kolejnym celem współpracy będzie opracowanie narzędzi, które poprawią efektywność procesu tworzenia oprogramowania. Zwiększy to innowacyjność i zmniejszy koszty prac, także w projektach, w których uczestniczy kilka firm. Dla kierowców platforma ta będzie oznaczać szybszy dostęp do nowych funkcji i usług cyfrowych w ich pojazdach. Wspólny projekt połączy obszerną wiedzę ekspercką w zakresie oprogramowania, elektroniki i systemów wiodącego dostawcy branży motoryzacyjnej jakim jest Bosch, z know-how w dziedzinie inżynierii oprogramowania i chmur obliczeniowych, którym dysponuje Microsoft. Obie firmy zamierzają wdrożyć nową platformę cyfrową dla pierwszych prototypowych pojazdów do końca 2021 roku.

„Bosch już dzisiaj zapewnia bezpieczne aktualizacje oprogramowania samochodów w sposób zdalny. Tworząc kompleksową cyfrową platformę dla pojazdów, chcemy jeszcze bardziej ułatwić producentom samochodów opracowywanie nowych funkcji i szybsze wprowadzanie ich na drogi” – mówi Dr Markus Heyn, członek Zarządu Robert Bosch GmbH. „Nasza współpraca z Bosch łączy wiedzę ekspercką jednego z wiodących dostawców w branży motoryzacyjnej z możliwościami chmury Microsoft, sztucznej inteligencji i GitHub” – mówi Scott Guthrie, wiceprezes Zarządu, Cloud + AI, Microsoft. „W związku z tym, że oprogramowanie staje się głównym czynnikiem wyróżniającym w branży motoryzacyjnej, naszym celem jest wsparcie firm w szybszym dostarczaniu unikatowych usług w samochodach osobowych i flotach komercyjnych na dużą skalę”.

Wspólne tworzenie przyszłości branży motoryzacyjnej

Oprogramowanie będzie odgrywało coraz większą rolę w pojazdach. Nowe trendy, takie jak elektromobilność, pojazdy autonomiczne oraz nowoczesne usługi w zakresie mobilności, nie byłyby bez niego możliwe. Wiąże się to jednak z koniecznością wykonywania częstszych aktualizacji tego oprogramowania. Surowe wymogi bezpieczeństwa obowiązujące przez cały okres eksploatacji pojazdu sprawiają, że zdalne aktualizacje i usługi cyfrowe dla samochodów są bardzo złożone. Szeroka gama dostępnych serii i modeli samochodów powoduje, że jest to jeszcze większe wyzwanie. Wspólny projekty wykorzysta szeroką wiedzę Bosch w zakresie architektury elektrycznych i elektronicznych jednostek sterujących i komputerów pojazdów, która jest niezbędna w przypadku zdalnych aktualizacji dla pojazdów. Firma wniesie też swoje doświadczenie, produkty oparte na oprogramowaniu oraz narzędzia programistyczne dla samochodów. „Posiadanie kompleksowej platformy cyfrowej łączącej pojazd z chmurą obliczeniową zmniejszy złożoność procesu tworzenia oprogramowania i jego integracji z systemami pojazdu. Dzięki temu stworzymy warunki do zdalnych aktualizacji, które będą działały w pojazdach tak samo sprawnie jak aktualizacje na smartfonach” – mówi Heyn. Platforma znacznie ograniczy złożoność zdalnych aktualizacji. Pomoże to zapewnić pojazdom zawsze aktualne oprogramowanie – chmura i oprogramowanie pojazdu będą działały w ramach tej samej architektury.

Nowe usługi dla programistów

Bosch i Microsoft planują też wzbogacić istniejące narzędzia programistyczne, co pozwoli producentom i dostawcom samochodów uprościć i przyspieszyć tworzenie własnego oprogramowania, jednocześnie dostosowując się do unikalnych wyzwań branży motoryzacyjnej. Firmy mają też zamiar wykorzystać platformę GitHub, aby upublicznić istotne elementy kodu źródłowego nowej platformy cyfrowej i zachęcić do współdzielenia kodu oraz wymiany najlepszych praktyk w branży.

Tags: software

Grupa Bosch jest obecna w Polsce od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Zatrudnia blisko 9 600 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł. Łączna sprzedaż Grupy Bosch w Polsce, obejmująca sprzedaż spółek nieskonsolidowanych oraz dostawy wewnętrzne do spółek powiązanych, wyniosła 13,2 mld zł. W Polsce zlokalizowanych jest osiem fabryk, cztery centra badawczo-rozwojowe, Bosch Digital Hub - centrum kompetencyjne IT oraz zespoły i centra usług wspólnych Grupy Bosch. Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 429 000 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku globalne obroty ze sprzedaży koncernu wyniosły 91,6 mld euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Celem firmy jest wykorzystanie technologii do kształtowania uniwersalnych trendów, takich jak automatyzacja, elektryfikacja, digitalizacja, łączność i zorientowanie na zrównoważony rozwój. Dywersyfikacja branżowa i regionalna firmy Bosch wzmacnia jej innowacyjność i pozycję. Koncern wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie sensorów, oprogramowania i usług, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Doświadczenie z obszaru integracji sieciowej i sztucznej inteligencji umożliwia firmie opracowywanie i wytwarzanie przyjaznych użytkownikowi produktów. Tworząc technologię, która jest „bliżej nas”, Bosch dąży do poprawy jakości życia i ochrony zasobów naturalnych. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia blisko 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej informacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz