Suche

Platforma balansowa to jedno z najbardziej wszechstronnych akcesoriów do treningów w domu.

 • Platformę balansową można wykorzystywać m.in. do poprawy równowagi, koordynacji ruchowej i szybkości reakcji. Można na niej wykonać wiele różnych ćwiczeń, które poprawią stabilność, a wszystko to bez wychodzenia z domu. Pokażemy Ci, jak samemu skonstruować platformę balansową w kilku prostych krokach.
Hanna Żurek

Hanna Żurek >

X

Czas trwania:

1–3 h

Stopień trudności:

łatwe

Narzędzia:

 • Wyrzynarka
 • Brzeszczot do wyrzynarek T 308 BOF
 • Szlifierka uniwersalna
 • Papier ścierny do szlifierki uniwersalnej, ziarnistość 120
 • Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa
 • 5-częściowy zestaw wierteł do drewna
 • Pogłębiacz

Akcesoria dodatkowe:

 • Nożyczki
 • Ołówek
 • Ochraniacze na uszy
 • Ściski stolarskie typu G
 • Maska ochronna na twarz
 • Gwóźdź
 • Szklanka
 • Kawałek sznurka
 • Calówka
 • Okulary ochronne

Materiały:

 • 6 desek ze sklejki brzozowej (grubość 18 mm): 1x 600 x 400 mm, 1x 300 x 300 mm
 • Taśma antypoślizgowa
 • Olej do zaimpregnowania powierzchni
 • Wkręty (długość ok. 60 mm)

D: długość, S: szerokość, W: wysokość, ⌀: średnica

Krok 1 – zaznaczenie okrągłych narożników na platformie

Na tym etapie potrzebujesz: szklanki, ołówka, drewnianej deski (600 x 400 mm).

Najważniejszą rzeczą, której potrzebujesz do wykonania platformy jest drewniana deska (600x400mm). W lokalnym markecie budowlanym możesz zamówić deskę przyciętą na wymiar lub wyciąć ją samodzielnie.

Narożniki platformy należy zaokrąglić, aby zapewnić wysokiej jakości, estetyczne wykończenie. Odrysuj zaokrąglone narożniki przy pomocy szklanki.

Krok 2 – Wycięcie zaokrąglonych narożników przy użyciu piły

Na tym etapie potrzebujesz: wyrzynarki, brzeszczotu do wyrzynarek T 308 BOF, ścisków stolarskich typu G, rękawic roboczych, okularów ochronnych, ochraniaczy na uszy.

Za pomocą wyrzynarki i brzeszczotu do cięć dokładnych wytnij zaokrąglenia. Zamocuj deskę i upewnij się, że stosujesz wszystkie środki ochrony osobistej.

WSKAZÓWKA:

Cięcie nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Wywieraj na narzędzie lekki nacisk i prowadź je wzdłuż zaznaczonej linii.

Krok 3 – Rysowanie okrągłego kształtu dla stopek platformy balansowej

Ustal środek drewnianej deski

Narysowany okrąg wyznaczy dwie półokrągłe podstawy

Na tym etapie potrzebujesz: calówki, ołówka, cyrkla/linki/sznurka/kawałka drewna, drewnianej deski (300 x 300 mm).

Teraz potrzebna Ci będzie druga drewniana deska, z której wytniesz dwie okrągłe stopki platformy balansowej. Stopki mają kształt półokręgów. Ustal środek drewnianej deski i narysuj wokół niego okrąg o średnicy 300 mm, używając cyrkla.

Od górnej i dolnej krawędzi okręgu odmierz 80 mm i zaznacz ten wymiar. Wymiary i linie znajdziesz na rysunku technicznym.

Krok 4 - wycięcie stopek platformy balansowej przy użyciu piły

Na tym etapie potrzebujesz: wyrzynarki, brzeszczotu do wyrzynarek T 308 BOF, zacisków typu G, rękawic roboczych, okularów ochronnych, ochraniaczy na uszy.

Teraz wytnij dwa półokręgi za pomocą wyrzynarki. Rozpocznij od narożnika deski i prowadź narzędzie wzdłuż zaznaczonej linii okręgu. Wytnij połowę okręgu zanim zaczniesz ciąć wzdłuż linii prostej. Te same czynności powtórz dla drugiej połówki okręgu.

Pamiętaj o zamocowaniu deski za pomocą ścisków stolarskich typu G oraz o stosowaniu środków ochrony osobistej.

Krok 5 – Szlifowanie

Następnie oszlifuj wycięte wcześniej zaokrąglone narożniki platformy.

Na tym etapie potrzebujesz: szlifierki uniwersalnej, Papier ścierny do szlifierki uniwersalnej, ziarnistość 120, ścisków stolarskich typu G, maski ochronnej na twarz, ochraniaczy na uszy, rękawic roboczych i okularów ochronnych.

Wszystkie wycięte wcześniej elementy – platformę i półokrągłe stopki – należy teraz dokładnie oszlifować.

Krok 6 – Zaznacz otwory na wkręty

Na tym etapie potrzebujesz: calówki, ołówka, rysunku technicznego.

W kolejnym kroku umieścisz obie stopki w prawidłowym miejscu na platformie balansowej.

Nanieś wymiary i zaznacz je, aby ustalić prawidłową pozycję stopek i otworów na wkręty. Dokładne wymiary znajdziesz na rysunku technicznym.

Pod koniec tego kroku powinieneś mieć 6 otworów na wkręty w górnej części deski.

Krok 7– rozmieszczenie stopek

Stopki zostaną umieszczone od spodu platformy.

Na tym etapie potrzebujesz: calówki, ołówka, ścisków stolarskich typu G. Stopki będą przykręcone od spodu deski, dlatego musisz przenieść zaznaczone punktu na drugą stronę deski.

Następnie umieść pierwszą stopkę we właściwej odległości od krawędzi i zamocuj ją za pomocą ścisku stolarskiego typu G.

Krok 8 – wiercenie otworów

Nawierć otwory na wkręty.

Na tym etapie potrzebujesz: wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, 5 częściowego zestawu wierteł, pogłębiacza, ścisków stolarskich typu G, okularów ochronnych, ochraniaczy na uszy, rękawic roboczych.

Odwróć platformę z zamocowaną stopką. Umieść deskę na ławie roboczej w taki sposób, aby stopka zwisała po jednej stronie, a platforma przylegała do powierzchni. Upewnij się, że element jest prawidłowo zamocowany.

W zaznaczonych miejscach wywierć otwory na wkręty.

Następnie użyj pogłębiacza, aby pogłębić otwory.

Krok 9– montaż stopek do platformy

Teraz możesz przykręcić stopki do platformy balansowej.

Na tym etapie potrzebujesz: wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, ścisków stolarskich typu G, wkrętów 60 mm, opcjonalnie: oleju do drewna.

Czy poradziłeś sobie z wywierceniem otworów? W takim razie pora przykręcić stopki do platformy za pomocą wkrętów 60 mm.

Po zamontowaniu pierwszej stopki powtórz kroki 7, 8 i 9 dla drugiej stopki.

Jeśli chcesz, możesz także polakierować swój nowy sprzęt do ćwiczeń.

Krok 10 - zamocowanie taśmy antypoślizgowej

Taśma antypoślizgowa zapewni lepszą przyczepność podczas treningu na platformie balansowej

Na tym etapie potrzebujesz: nożyczek, taśmy antypoślizgowej.

Jeśli chcesz zapewnić sobie lepszą przyczepność, zalecamy zamocowanie pasków samoprzylepnej taśmy antypoślizgowej w odległości 25 mm od krawędzi platformy.

Twój nowy sprzęt treningowy jest już gotowy. Życzymy dobrej zabawy podczas ćwiczeń!

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia blisko 7 700 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2020). W 2020 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 5,5 mld złotych, a całkowite przychody netto Grupy Bosch w Polsce, z uwzględnieniem sprzedaży spółek nieskonsolidowanych i sprzedaży wewnętrznej, wyniosły 9,8 mld złotych.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia blisko 395 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2020). W 2020 roku firma wygenerowała obrót w wysokości 71,5 miliarda euro. Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu. Bosch realizuje wizję mobilności, która jest zrównoważona, bezpieczna i ekscytująca. Wykorzystuje swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii czujników, oprogramowania i usług, a także własnej chmury IoT, aby oferować swoim klientom połączone rozwiązania między domenami z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch poprawia jakość życia na całym świecie dzięki innowacyjnym produktom i usługom, które wzbudzają entuzjazm. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas” Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 440 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż i produkcję, działalność badawczo-rozwojową i sprzedaż niemal we wszystkich krajach świata. W swoich 400 lokalizacjach na świecie, Bosch osiągnął już neutralność klimatyczną w obszarze własnych emisji. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Bosch zatrudnia 73 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 129 ośrodkach R&D na całym świecie oraz blisko 30 000 ekspertów IT.

Więcej: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-presse.de, www.twitter.com/BoschPresse

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?