Suche

Walka z pandemią koronawirusa: Bosch stworzył szybki test na COVID-19

Wiarygodne wyniki testu umożliwiają diagnozę różnicową w czasie poniżej 2,5 godziny.

  • Prezes Bosch dr Volkmar Denner: „Szybki test Bosch na COVID-19 pomoże powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii i przerwać łańcuchy transmisji w krótszym czasie”.
  • Za pomocą nowego szybkiego testu COVID-19, Bosch pomoże placówkom medycznym, takim jak gabinety lekarskie, szpitale, laboratoria i ośrodki zdrowia.
  • Szybki test może jednocześnie zdiagnozować dziesięć innych patogenów układu oddechowego w celu diagnostyki różnicowej
    i spełnia wymagania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
  • Bosch Healthcare Solutions wraz z Randox Laboratories Ltd. opracowało jeden z pierwszych na świecie w pełni zautomatyzowanych molekularnych testów diagnostycznych.

Stuttgart, Niemcy – Koronawirus SARS-CoV-2 stanowi poważne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej i instytucji medycznych na całym świecie. Zdolność do szybkiego diagnozowania wirusa jest nieocenioną pomocą w ograniczaniu jego wykładniczego rozprzestrzeniania się w wielu krajach. Nowy, w pełni zautomatyzowany szybki test COVID-19 firmy Bosch, może pomóc placówkom medycznym w diagnozowaniu choroby w krótkim czasie. Szybki molekularny test diagnostyczny działa na urządzeniu do analizy Vivalytic firmy Bosch Healthcare Solutions.

Chcemy, aby szybki test Bosch COVID-19 miał wkład w jak najszybsze powstrzymanie pandemii koronawirusa. Przyspieszy on identyfikację i izolację zakażonych pacjentów.

mówi dr Volkmar Denner, prezes Zarządu Bosch.

Szybsza pewność, wolniejsze rozprzestrzenianie się

Szybki test, opracowany w ciągu zaledwie sześciu tygodni, może wykryć zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u pacjentów w czasie krótszym niż dwie i pół godziny - od momentu pobrania próbki do momentu otrzymania wyniku. Kolejną zaletą testu jest to, że można go wykonać bezpośrednio w punkcie opieki medycznej. Eliminuje to konieczność transportu próbek i oszczędza cenny czas. Oznacza również, że pacjenci szybko zyskują pewną informację o swoim stanie zdrowia, co umożliwia natychmiastową identyfikację i izolację osób zakażonych. Przy obecnie używanych testach, pacjenci zwykle muszą czekać od jednego do dwóch dni na wynik.

Czas ma zasadnicze znaczenie w walce z koronawirusem. Wiarygodna, szybka diagnoza bezpośrednio na miejscu pobrania próbki to wielka zaleta naszego rozwiązania, które postrzegamy jako kolejny przykład „technologii bliżej nas”.

mówi Denner.

Diagnostyka różnicowa: możliwość jednoczesnego diagnozowania dziesięciu patogenów układu oddechowego

Szybki test Boscha jest jednym z pierwszych na świecie, w pełni zautomatyzowanych molekularnych testów diagnostycznych, które mogą być stosowane przez wszystkie instytucje medyczne. Co więcej, pozwala on przetestować pojedynczą próbkę nie tylko pod kątem COVID-19, ale także pod kątem dziewięciu innych chorób układu oddechowego, w tym grypy A i B.

Szczególną cechą testu Bosch jest to, że oferuje diagnostykę różnicową, co oszczędza czas potrzebny lekarzom na dalsze testy. Zapewnia im również wiarygodną diagnozę w krótkim czasie, dzięki czemu mogą szybciej rozpocząć odpowiednie leczenie.

mówi Marc Meier, prezes Bosch Healthcare Solutions GmbH.

Nowo opracowany test będzie dostępny od kwietnia w Niemczech, a następnie na innych rynkach w Europie i poza nią. Szybki test na COVID-19 firmy Bosch jest wynikiem współpracy spółki Bosch Healthcare Solutions i firmy Randox Laboratories Ltd. z Irlandii Północnej, która zajmuje się technologią medyczną.

Wspólnie z naszym partnerem Randox udało nam się opracować ten innowacyjny, szybki test w bardzo krótkim czasie, a teraz jesteśmy w stanie oferować go na rynku. Urządzenie analityczne Bosch Vivalytic umożliwia bezpieczną diagnozę bezpośrednio w szpitalu, laboratorium lub w gabinecie lekarskim, gwarantując najlepszą możliwą ochronę pacjentów i personelu medycznego.

mówi Meier.

Firma bada obecnie, w jaki sposób może pomóc lekarzom i personelowi pielęgniarskiemu w placówkach medycznych, poddać się szybkim testom, aby byli w stanie pracować tak długo, jak to możliwe - bez ryzyka zarażenia innych.

Łatwe zastosowanie w punkcie opieki medycznej

W różnych testach laboratoryjnych z SARS-CoV-2, test Bosch uzyskał wyniki z dokładnością ponad 95 procent. Szybki test spełnia standardy jakości Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Próbkę pobiera się z nosa lub gardła pacjenta za pomocą wacika. Następnie wkład, który zawiera już wszystkie odczynniki wymagane do testu, jest umieszczany w urządzeniu Vivalytic w celu analizy.

W tym czasie personel medyczny może wykonywać inne czynności medyczne. Analizator Vivalytic jest tak przyjazny dla użytkownika, że nawet personel medyczny, który nie został specjalnie przeszkolony, może niezawodnie przeprowadzić test. Analizator Bosch Vivalytic może wykonać do dziesięciu testów w ciągu 24 godzin. Oznacza to, że wystarczy 100 urządzeń, aby przeprowadzić do 1000 testów dziennie. Biorąc pod uwagę dynamiczne rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2, laboratoria już dziś są mają ogrom pracy. Bosch Vivalytic pomoże zwiększyć dostępne możliwości przeprowadzania testów.

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 403 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2019). Według wstępnych danych finansowych, w 2019 roku spółka wygenerowała obrót w wysokości 77,9 miliarda euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch Sp. z o.o.; Bosch Rexroth Sp. z o.o.; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.; i sia Abrasives Sp. z o.o. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia ponad 7 400 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2018). W 2018 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 5,4 mld złotych. Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2018). W 2018 roku spółka wygenerowała obrót w wysokości 78,5 miliarda euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu. Wykorzystując swoje doświadczenie w technologii sensorów, oprogramowaniu i usługach, a także własną chmurę obliczeniową, Bosch oferuje swoim klientom zintegrowane rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas” Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 460 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż i produkcję, działalność badawczo-rozwojową i sprzedaż niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Bosch zatrudnia 68 700 pracowników w działach badań i rozwoju w 130 ośrodkach R&D na całym świecie.

Wciąż czegoś szukasz?