Suche

Informacje prasowe #Biznes/ekonomia
udostepnij

Walka z pandemią koronawirusa: Bosch stworzył szybki test na COVID-19

Wiarygodne wyniki testu umożliwiają diagnozę różnicową w czasie poniżej 2,5 godziny.

  • Prezes Bosch dr Volkmar Denner: „Szybki test Bosch na COVID-19 pomoże powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii i przerwać łańcuchy transmisji w krótszym czasie”.
  • Za pomocą nowego szybkiego testu COVID-19, Bosch pomoże placówkom medycznym, takim jak gabinety lekarskie, szpitale, laboratoria i ośrodki zdrowia.
  • Szybki test może jednocześnie zdiagnozować dziesięć innych patogenów układu oddechowego w celu diagnostyki różnicowej
    i spełnia wymagania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
  • Bosch Healthcare Solutions wraz z Randox Laboratories Ltd. opracowało jeden z pierwszych na świecie w pełni zautomatyzowanych molekularnych testów diagnostycznych.

Stuttgart, Niemcy – Koronawirus SARS-CoV-2 stanowi poważne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej i instytucji medycznych na całym świecie. Zdolność do szybkiego diagnozowania wirusa jest nieocenioną pomocą w ograniczaniu jego wykładniczego rozprzestrzeniania się w wielu krajach. Nowy, w pełni zautomatyzowany szybki test COVID-19 firmy Bosch, może pomóc placówkom medycznym w diagnozowaniu choroby w krótkim czasie. Szybki molekularny test diagnostyczny działa na urządzeniu do analizy Vivalytic firmy Bosch Healthcare Solutions.

Chcemy, aby szybki test Bosch COVID-19 miał wkład w jak najszybsze powstrzymanie pandemii koronawirusa. Przyspieszy on identyfikację i izolację zakażonych pacjentów.

mówi dr Volkmar Denner, prezes Zarządu Bosch.

Szybsza pewność, wolniejsze rozprzestrzenianie się

Szybki test, opracowany w ciągu zaledwie sześciu tygodni, może wykryć zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u pacjentów w czasie krótszym niż dwie i pół godziny - od momentu pobrania próbki do momentu otrzymania wyniku. Kolejną zaletą testu jest to, że można go wykonać bezpośrednio w punkcie opieki medycznej. Eliminuje to konieczność transportu próbek i oszczędza cenny czas. Oznacza również, że pacjenci szybko zyskują pewną informację o swoim stanie zdrowia, co umożliwia natychmiastową identyfikację i izolację osób zakażonych. Przy obecnie używanych testach, pacjenci zwykle muszą czekać od jednego do dwóch dni na wynik.

Czas ma zasadnicze znaczenie w walce z koronawirusem. Wiarygodna, szybka diagnoza bezpośrednio na miejscu pobrania próbki to wielka zaleta naszego rozwiązania, które postrzegamy jako kolejny przykład „technologii bliżej nas”.

mówi Denner.

Diagnostyka różnicowa: możliwość jednoczesnego diagnozowania dziesięciu patogenów układu oddechowego

Szybki test Boscha jest jednym z pierwszych na świecie, w pełni zautomatyzowanych molekularnych testów diagnostycznych, które mogą być stosowane przez wszystkie instytucje medyczne. Co więcej, pozwala on przetestować pojedynczą próbkę nie tylko pod kątem COVID-19, ale także pod kątem dziewięciu innych chorób układu oddechowego, w tym grypy A i B.

Szczególną cechą testu Bosch jest to, że oferuje diagnostykę różnicową, co oszczędza czas potrzebny lekarzom na dalsze testy. Zapewnia im również wiarygodną diagnozę w krótkim czasie, dzięki czemu mogą szybciej rozpocząć odpowiednie leczenie.

mówi Marc Meier, prezes Bosch Healthcare Solutions GmbH.

Nowo opracowany test będzie dostępny od kwietnia w Niemczech, a następnie na innych rynkach w Europie i poza nią. Szybki test na COVID-19 firmy Bosch jest wynikiem współpracy spółki Bosch Healthcare Solutions i firmy Randox Laboratories Ltd. z Irlandii Północnej, która zajmuje się technologią medyczną.

Wspólnie z naszym partnerem Randox udało nam się opracować ten innowacyjny, szybki test w bardzo krótkim czasie, a teraz jesteśmy w stanie oferować go na rynku. Urządzenie analityczne Bosch Vivalytic umożliwia bezpieczną diagnozę bezpośrednio w szpitalu, laboratorium lub w gabinecie lekarskim, gwarantując najlepszą możliwą ochronę pacjentów i personelu medycznego.

mówi Meier.

Firma bada obecnie, w jaki sposób może pomóc lekarzom i personelowi pielęgniarskiemu w placówkach medycznych, poddać się szybkim testom, aby byli w stanie pracować tak długo, jak to możliwe - bez ryzyka zarażenia innych.

Łatwe zastosowanie w punkcie opieki medycznej

W różnych testach laboratoryjnych z SARS-CoV-2, test Bosch uzyskał wyniki z dokładnością ponad 95 procent. Szybki test spełnia standardy jakości Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Próbkę pobiera się z nosa lub gardła pacjenta za pomocą wacika. Następnie wkład, który zawiera już wszystkie odczynniki wymagane do testu, jest umieszczany w urządzeniu Vivalytic w celu analizy.

W tym czasie personel medyczny może wykonywać inne czynności medyczne. Analizator Vivalytic jest tak przyjazny dla użytkownika, że nawet personel medyczny, który nie został specjalnie przeszkolony, może niezawodnie przeprowadzić test. Analizator Bosch Vivalytic może wykonać do dziesięciu testów w ciągu 24 godzin. Oznacza to, że wystarczy 100 urządzeń, aby przeprowadzić do 1000 testów dziennie. Biorąc pod uwagę dynamiczne rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2, laboratoria już dziś są mają ogrom pracy. Bosch Vivalytic pomoże zwiększyć dostępne możliwości przeprowadzania testów.

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od 1992 roku. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch; Bosch Rexroth; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego i sia Abrasives Polska. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia 9 580 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2023). W 2023 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót ze sprzedaży na rynku krajowym w wysokości 8 mld zł (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Firma od lat jest doceniania w niezależnych rankingach i nagradzana wyróżnieniami w Polsce za swoją wyjątkową kulturę korporacyjną, warunki pracy i możliwości rozwoju, jakie oferuje pracownikom.

Więcej: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl, www.facebook.com/BoschPolska

Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 427 600 pracowników na całym świecie (na dzień 31.12.2023). W 2023 roku firma wygenerowała na świecie obrót w wysokości 91,6 mld euro (zgodnie ze wstępnymi wynikami finansowymi, luty 2024). Bosch prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, firma oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów, Przemysłu 4.0 i zintegrowanej w sieci mobilności. Bosch dąży do tego, aby mobilność była zrównoważona, bezpieczna i fascynująca. Wykorzystuje swoją wiedzę w zakresie czujników, oprogramowania i usług, a także własną chmurę IoT, aby oferować klientom połączone rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest ułatwianie życia poprzez produkty i rozwiązania, wyposażone w sztuczną inteligencję (AI), albo opracowane lub wyprodukowane z jej pomocą. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas”. Grupę reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 470 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż, produkcję i działalność badawczo-rozwojową niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą rozwoju przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Firma zatrudnia około 90 000 pracowników w działach badań i rozwoju w 136 ośrodkach R&D na całym świecie, w tym ponad 48 000 ekspertów IT.

Więcej imformacji: www.bosch.com, www.iot.bosch.com, www.bosch-press.com, www.twitter.com/BoschPress

pobierz

Wciąż czegoś szukasz?