Suche

Firma Bosch nagradza uczniów za pomysły na wynalazek

Hanna Żurek

Hanna Żurek >

X

Czujnik wyprzedzania dla rowerzysty uznany za najlepszą innowację 9. edycji programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha

  • Firma Bosch wyróżniła uczniów z najlepszymi pomysłami na wynalazek, zgłoszonymi w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Podczas finału 9. edycji programu edukacyjnego, nagrody odebrali autorzy trzech projektów najwyżej ocenionych przez jury. Pierwsze miejsce w konkursie przyznano zespołowi „KECOG” ze Szkoły Podstawowej nr 355 im. Jana Wedla w Warszawie za czujnik wyprzedzania roweru. Urządzenie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów na drogach.

Zadaniem uczniów, którzy dostali się do ścisłego finału konkursu, było przygotowanie prototypów zgłoszonych wynalazków. Pod koniec stycznia br. jury składające się z przedstawicieli Politechniki Warszawskiej, studenckich kół naukowych działających przy tej uczelni, partnerów merytorycznych i przedstawicieli mediów, wyłoniło tegorocznych laureatów warszawskiej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Przy ocenie jury brało pod uwagę kryteria takie jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne.

Projekty nagrodzone w Warszawie:

I miejsce – czujnik wyprzedzania dla rowerzysty montowany pod siodełkiem ma za zadanie ostrzegać dźwiękowo cyklistę o zbliżającym się do niego pojeździe. Urządzenie ma zasięg 3 metrów i składa się m.in. z mikrokontrolera Arduino, cyfrowego czujnika ultradźwiękowego, kodu sterującego C++ oraz diod ostrzegawczych na lewej manetce kierownicy. Zdaniem autora pomysłu rozwiązanie można wykorzystać z powodzeniem również w hulajnogach, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością.

Wielokrotnie byłem wyprzedzany w momencie, gdy kompletnie się tego nie spodziewałem. Czasem było o włos od wypadku, a mój wynalazek pozwala uniknąć takich zdarzeń.

wyjaśnia zwycięzca Michał Gocławski ze Szkoły Podstawowej nr 355 im. Jana Wedla w Warszawie.

Na naszych ulicach przybywa również w szybkim tempie nie emitujących żadnych dźwięków aut elektrycznych i hybrydowych, więc w mojej ocenie zagrożenie dostrzeżone przez Michała będzie narastać. Cieszę się bardzo, że jury konkursu na wynalazek doceniło jego pomysł.

dodała Agnieszka Malarska, nauczycielka Michała.

II miejsce – Lecak, czyli autonomiczny plecak wyposażony w panel fotowoltaiczny zasilający kierunkowskazy. Plecak posiada strzałki ledowe – uprzedzające innych uczestników ruchu drogowego o zamiarach rowerzysty. Nagrodę za ten pomysł otrzymał Kacper Kutyl ze Szkoły Podstawowej nr 360 w Warszawie. Lecak otrzymał również nagrodę specjalną, przyznaną przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, za najlepszy prototyp wynalazku.

III miejsce – Sygnalizator MAGKAR zawiera czujnik dymu i szkodliwych substancji, by na bieżąco kontrolować poziom zanieczyszczeń w kominach. Urządzenie oparte jest na module Arduino UNO oraz półprzewodnikowym czujniku dymu MQ-2. Wbudowany moduł komunikacji Bluetooth pozwala na przesłanie danych pomiarowych na dowolne urządzenie z systemem Android. Docelowo dane na temat zanieczyszczenia mają być dostępne w aplikacji w formie wirtualnego miernika zanieczyszczeń.

O programie

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla uczniów w wieku 13-15 lat z Warszawy i Wrocławia oraz okolic, prowadzony przez firmę Robert Bosch w Polsce od 2011 r. Jego celem jest promowanie uzdolnionej młodzieży oraz popularyzacja przedmiotów ścisłych, co w przyszłości ma skutkować zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce.Projekt realizowany z uczelniami technicznymi pokazuje jak fascynujące może być zastosowanie wiedzy technicznej w życiu codziennym. W Akademii młodzież uczestniczy w warsztatach kreatywnych oraz zgłasza pomysły do konkursu na wynalazek. W ciągu 9 lat trwania programu udało nam się dotrzeć do ponad 10 000 uczniów warszawskich i wrocławskich szkół, którzy wzięli udział w 405 warsztatach kreatywnych i zgłosili blisko 600 pomysłów na wynalazek.

W ramach 9. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha organizatorzy udostępnili aż 860 miejsc na warsztatach kreatywnych, w których uczestniczyło prawie 550 uczniów z 49 szkół z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego.

Partnerzy merytoryczni: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Wojskowa Akademia Techniczna, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Urząd Patentowy RP, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, Wrocławski Park Technologiczny wraz z Fundacją Promathematica oraz firma Bosch Rexroth i fabryka Boscha w Mirkowie.

Partnerzy honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezydent Wrocławia.

Patroni medialni: Akademickie Radio LUZ oraz Studencka Telewizja Internetowa TVPW.

Więcej informacji na stronach:

www.akademiawynanazcow.com.pl, www.facebook.com/akademia.wynalazcow/

Kontakt: Hanna Żurek, Koordynator programu, Tel.: 22 715 42 17, e-mail: hanna.zurek@pl.bosch.com

Biuro organizacyjne projektu: Joanna Łazarewicz i Angelina Sahloul, ul. Chłodna 64 lok. 223, 00-872 Warszawa, Tel.: 886 574 738, e-mail: program@akademiawynalazcow.com.pl

Tags: CSR

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch Sp. z o.o.; Bosch Rexroth Sp. z o.o.; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.; i sia Abrasives Sp. z o.o. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia ponad 7 400 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2018). W 2018 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 5,4 mld złotych. Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2018). W 2018 roku spółka wygenerowała obrót w wysokości 78,5 miliarda euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu. Wykorzystując swoje doświadczenie w technologii sensorów, oprogramowaniu i usługach, a także własną chmurę obliczeniową, Bosch oferuje swoim klientom zintegrowane rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas” Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 460 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż i produkcję, działalność badawczo-rozwojową i sprzedaż niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Bosch zatrudnia 68 700 pracowników w działach badań i rozwoju w 130 ośrodkach R&D na całym świecie.

Wciąż czegoś szukasz?