Suche

Bosch wzmacnia strategiczną współpracę z Ceres Power, ekspertem od ogniw paliwowych, zwiększając swój udział w spółce

Łukasz Kałucki

Łukasz Kałucki >

X

  • Bosch zwiększył swój udział w Ceres Power do około 18 procent
  • Niezbędne dwa etapy: objęcie nowych akcji i zakup istniejących
  • Bosch i Ceres Power wzmacniają i tak już udane partnerstwo

Bosch zwiększył swój udział w spółce Ceres Power z 3,9 procent do około 18 procent. W tym celu Bosch objął nowe akcje Ceres Power oraz zakupił kolejne akcje od dotychczasowych akcjonariuszy. W sumie Bosch zainwestował około 90 milionów euro. Aby wesprzeć strategiczną inwestycję i wzmocnić partnerstwo, Bosch ma prawo, zgodnie z warunkami transakcji, powołać członka Rady Nadzorczej w Ceres Power.

Od czasu podpisania umowy strategicznej w sierpniu 2018 r., Bosch i Ceres Power z powodzeniem współpracują przy opracowywaniu stosów ogniw paliwowych do zastosowań stacjonarnych. Umożliwiło to Boschowi rozpoczęcie pilotażowej produkcji pierwszych ogniw paliwowych w Niemczech jesienią 2019 r. Zakłada się, że zwiększony udział będzie dalej wspierać współpracę w kierunku przyszłej masowej produkcji Ceres SteelCell® do wielu zastosowań, w tym w małych elektrowniach miejskich, fabrykach, centrach przetwarzania danych i punktach ładowania pojazdów elektrycznych.

Bosch mocno wierzy, że wysokowydajne ogniwo paliwowe z tlenkiem stałym (SOFC) ma do odegrania ważną rolę w bezpieczeństwie zasilania i elastyczności systemów energetycznych. Bosch wraz z naszym partnerem Ceres Power poczynił znaczące postępy w rozwoju stosów ogniw paliwowych do stacjonarnych zastosowań energetycznych. Dzięki tej zwiększonej inwestycji w Ceres Power zamierzamy dalej wzmacniać naszą udaną współpracę

mówi dr Christian Fischer, członek zarządu Bosch odpowiedzialny za sektor Energy and Building Technology.

Z zadowoleniem przyjmujemy tę kolejną inwestycję Bosch, która wesprze dalszy rozwój naszej technologii, ponieważ chcemy odgrywać coraz ważniejszą rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i budowaniu zrównoważonego systemu energetycznego dla przyszłości. Nawiązaliśmy udaną współpracę z Bosch, łącząc unikatową technologię SteelCell® firmy Ceres Power z kompetencją Bosch w dziedzinie technologii, produkcji i zarządzania łańcuchem dostaw. Ta nowa inwestycja pozwoli nam zachować dynamikę ostatnich lat, w celu dalszego uprzemysłowienia firmy i rozszerzania zakresu zastosowania

mówi Phil Caldwell, dyrektor generalny Ceres Power.

Spółka Ceres Power jest wiodącym graczem w obszarze rozwijania technologii SOFC nowej generacji. Jej strategia polega na komercjalizacji technologii poprzez licencyjną produkcję na masową skalę wraz z partnerami oraz na jej wykorzystywaniu do sieciowego i zdecentralizowanego wytwarzania energii. Zarząd Ceres Power jest przekonany, że rozszerzenie zakresu zastosowania technologii Ceres Power poprzez wzmocnioną współpracę z Bosch oznacza w przyszłości istotny wzrost wartości dla akcjonariuszy. Obie strony postrzegają transakcję jako znaczące zaangażowanie w ich partnerstwo.

Tags: Ceres Power

W Polsce Grupa Bosch jest obecna od roku 1992. Reprezentują ją cztery spółki: Robert Bosch Sp. z o.o.; Bosch Rexroth Sp. z o.o.; BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.; i sia Abrasives Sp. z o.o. Bosch prowadzi w Polsce działalność w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie i zatrudnia ponad 7 400 pracowników (zgodnie ze stanem na 31.12.2018). W 2018 roku Grupa Bosch w Polsce wygenerowała obrót w wysokości 5,4 mld złotych. Grupa Bosch jest wiodącym globalnym dostawcą technologii i usług. Zatrudnia około 410 000 pracowników na całym świecie (wg danych na 31.12.2018). W 2018 roku spółka wygenerowała obrót w wysokości 78,5 miliarda euro. Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology. Jako wiodące przedsiębiorstwo IoT, Bosch oferuje innowacyjne rozwiązania dla inteligentnych domów (Smart Homes), inteligentnych miast (Smart Cities) oraz zintegrowanej w sieci mobilności i zintegrowanego przemysłu. Wykorzystując swoje doświadczenie w technologii sensorów, oprogramowaniu i usługach, a także własną chmurę obliczeniową, Bosch oferuje swoim klientom zintegrowane rozwiązania z jednego źródła. Strategicznym celem Grupy Bosch jest dostarczanie rozwiązań dla świata zintegrowanego w internecie. Innowacyjne produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia, jednocześnie budząc entuzjazm użytkowników. Bosch tworzy technologię, która jest „bliżej nas” Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz ok. 460 spółek zależnych i regionalnych w ponad 60 krajach. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch prowadzi sprzedaż i produkcję, działalność badawczo-rozwojową i sprzedaż niemal we wszystkich krajach świata. Podstawą przyszłego wzrostu przedsiębiorstwa jest innowacyjność. Bosch zatrudnia 68 700 pracowników w działach badań i rozwoju w 130 ośrodkach R&D na całym świecie.

Wciąż czegoś szukasz?